Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi “ADEX” yubileyini qeyd edəcək
2024-cü ildə Azərbaycan regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisinə ev sahibliyi edəcək. 24-26 sentyabr tarixlərində təşkil ediləcək sərgi 5-ci yubileyini qeyd edəcək.  “ADEX” sərgisi ilə paralel olaraq, 14-cü Beynəlxalq Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgisi də keçiriləcək. Sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil ediləcək.
“ADEX” sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı isə “Caspian Event Organisers” şirkətidir.
Tədbiri müxtəlif ölkələrin yüksək rütbəli şəxsləri ziyarət edir. Ənənəvi olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri ilə tanış olur. Prezident İlham Əliyevin “ADEX” sərgisinə göstərdiyi diqqət və ənənəvi olaraq şəxsi iştirakı tədbirin beynəlxalq müstəvidə və ölkə daxilində strateji əhəmiyyətini nümayiş etdirir və nüfuzunun artmasına böyük təkan verir.
Ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi və milli təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir və bu sahələrə aid xərclər dövlət büdcəsinin əsas prioritet xərci olaraq qalmaqdadır. 2022-ci ildə müdafiə və milli təhlükəsizlik xərcləri üçün dövlət büdcəsindən 5 milyard manatdan çox vəsait ayrılıb. 2023-cü ilin dövlət büdcəsində isə bu istiqamətdə olan xərclər üçün 5,3 milyard vəsait təsdiq olunub. Bu da ötən illə müqayisədə 200 milyon manat, 2021-ci illə müqayisədə isə 17,1 faiz çoxdur.
“ADEX” sərgisi Azərbaycan Respublikasının və dünya şirkətlərinin hərbi-sənaye komplekslərinin gücü və qüdrətinin genişmiqyaslı nümayişi, hərbi-texniki sahədə yerli və xarici ekspertlər arasında konstruktiv ünsiyyət, təcrübə mübadiləsi və səmərəli əlaqələrin qurulmasına şərait yaradır. Tədbiri ziyarət edən peşəkarlar müxtəlif ölkələri təmsil edən şirkətlərin təqdim etdiyi müdafiə kompleksindəki yeniliklərlə, həmçinin Azərbaycanın güc strukturlarının satınalma potensialı ilə tanış ola biləcəklər.
Bu sərgi dəniz, hava və quru qoşunları üçün nəzərdə tutulmuş məhsulların, eləcə də milli təhlükəsizlik (Homeland Security) məhsullarının təqdim edilməsi üçün ideal platformadır. Bununla yanaşı, “ADEX” sərgisi sektorun iştirakçıları, ziyarətçiləri və ekspertləri arasında təcrübə mübadiləsinə, o cümlədən məhsulların regional müdafiə sənayesi bazarının tələblərinə uyğun olaraq modernləşdirilməsinə şərait yaradır.
“ADEX 2022” sərgisini dünyanın 33 ölkəsini təmsil edən 33 hərbi nümayəndə heyəti, o cümlədən 150 rəsmi nümayəndə ziyarət edib. Sərgidə 208 şirkət və 10 milli qrup təmsil olunub, eləcə də 8967 peşəkar ziyarətçi iştirak edib. Sərgini ziyarət edən yüksək rütbəli qonaqlar arasında Türkiyə Respublikasının Baş Qərargah rəisi, Bosniya və Herseqovinanın müdafiə naziri, Belarus Respublikasının müdafiə naziri, Qazaxıstan Respublikasının müdafiə nazirinin müavini, Ruanda Respublikasının müdafiə naziri və digər rəsmilər yer alıb.
Növbəti il baş tutacaq “ADEX 2024” sərgisində təyyarə və aviasiya sistemləri, dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri, hərbi laboratoriyalar, hərbi təhsil müəssisələri, logistika xidmətləri, radioelektron sistemlər, C4ISR, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, hərbi geyim və ləvazimatlar, silah və sursat, simulyatorlar və təlim sistemləri, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr və digər sektorların təmsil olunması planlaşdırırlır.
“ADEX” ilə paralel olaraq, hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək 14-cü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgisi də keçiriləcək.
“Securex Caspian” sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən dəstəklənir.
Sərgi əməkdaşlığın inkişafı, təcrübə mübadiləsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına töhfə verəcək və dövlətin, cəmiyyətin daxili təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün tətbiq olunan problemlərin həllinə kömək edən bir platformadır.
“Securex Caspian” sərgisində ekspert-kriminalistika vasitə və sistemləri, əməliyyat-axtarış avadanlıqları, girişə nəzarət və idarəetmə sistemləri, informasiya təhlükəsizliyi, mühafizə xidmətləri, qəza-xilasetmə vasitə və avadanlıqları, təhlükəsizlik sahəsində təhsil, video-müşahidə sistemləri, xüsusi geyim və avadanlıqlar, yanğın təhlükəsizliyi avadanlığı və s. bölmələrin təqdim olunması planlaşdırır.
Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı www.adex.azwww.securexcaspian.az rəsmi internet saytlarından və sosial şəbəkələrdən əldə etmək olar.

Азербайджанская международная оборонная выставка “ADEX” отметит юбилей
В 2024 году в Азербайджане пройдет Азербайджанская международная оборонная выставка «ADEX», крупнейшее мероприятие, посвященное оборонной промышленности в регионе. Выставка, которая пройдет с 24 по 26 сентября 2024 года, отметит свой 5-летний юбилей.  Параллельно с «ADEX» состоится 14-я Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian. Выставки пройдут в Баку Экспо Центре.
Выставка «ADEX» проводится по инициативе и при организации Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, а также при поддержке Министерства обороны Азербайджанской Республики. Организатором мероприятия выступает компания "Caspian Event Organisers".
Гостями выставки «ADEX» становятся высокопоставленные лица из разных стран. Традиционно Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев посешает выставки «ADEX» и «Securex Caspian». Внимание Президента Ильхама Алиева к выставке «ADEX» и его традиционное личное участие демонстрируют стратегическую важность мероприятия как на международной арене, так и внутри страны, значительно способствуя повышению его престижа.
Государство уделяет особое внимание укреплению обороноспособности страны и обеспечению национальной безопасности, и расходы, связанные с этими направлениями, остаются основными приоритетными расходами государственного бюджета. В 2022 году из госбюджета на оборону и национальную безопасность выделено более 5 миллиардов манатов. В госбюджете на 2023 год, 5,3 млрд средств утверждено на расходы по этому направлению. Это на 200 миллионов манатов больше по сравнению с прошлом годом, и на 17,1 процента больше, чем в 2021 году.
Выставка создает условия для широкомасштабной демонстрации возможностей как военно-промышленного комплекса Азербайджанской Республики, так и мировых компаний, а также позволит наладить конструктивное общение, обмен опытом и эффективные отношения между местными и зарубежными специалистами в военно-технической области. Профессионалы, посетившие мероприятие, смогут ознакомиться с новинками оборонного комплекса участвующих компаний, представляющими разные страны, а также с закупочным потенциалом силовых структур Азербайджана.
Выставка «ADEX» является идеальной площадкой для презентации продукции, предназначенной для военно-морских, воздушных и сухопутных войск, а также служб национальной безопасности (Homeland Security). Помимо того, она предоставляет возможности для обмена опытом между участниками, посетителями и экспертами, способствуя тем самым развитию технологий под нужды регионального военно-промышленного рынка.
На выставках «ADEX 2022» побывали военные делегации из 33 стран мира - всего 150 официальных представителей соответствующих ведомств. На выставках было представлено 208 компаний и 10 национальных групп; кроме того, мероприятие посетили 8967 профессиональных посетителей. Среди высокопоставленных гостей выставки «ADEX» были начальник Генерального штаба Турецкой Республики, министр обороны Боснии и Герцеговины, министр обороны Республики Беларусь, заместитель министра обороны Республики Казахстан, Министр обороны Республики Руанда и другие официальные лица.
На выставке "ADEX 2024" планируется представить самолеты и авиационные системы, морские корабли и военно-морские комплексы, боевые бронированные машины, военные лаборатории, военно-учебные заведения, службы логистики, радиоэлектронные системы, системы C4ISR (командование, управление, связь, компьютеризация, разведка, наблюдение и рекогносцировка), оптико-электронное оборудование и системы, беспилотные комплексы, военную одежду и принадлежности, оружие и боеприпасы, симуляторы и обучающие системы, средства радиационной, химической и биологической защиты (РХБ), военные организации, предприятия по продвижению экспорта и другие секторы.
Параллельно с «ADEX» пройдет 14-я Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian, на которой будут представлены перспективные образцы оборудования, комплексных систем защиты и вооружения для правоохранительных, пограничных, аварийно-спасательных, пожарных и специальных служб.
Выставка «Securex Caspian» проводится при поддержке Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики, Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики и Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики.
Выставка «Securex Caspian» представляет собой площадку, способствующую созданию благоприятных условий для развития сотрудничества, обмена опытом, а также решения проблем обеспечения безопасности государства.
На выставке будут представлены следующие разделы: экспертно-криминалистическое оборудование и системы, оперативно-розыскная техника, системы контроля и управления доступом, информационная безопасность, услуги охраны, аварийно-спасательные средства и оборудование, обучение в сфере безопасности, системы видеонаблюдения, специальная одежда и оборудование, противопожарное оборудование и т. п.
С подробной информацией о выставках можно ознакомиться в социальных сетях и на официальных веб-сайтах www.adex.az и www.securexcaspian.az.