Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi “ADEX” yubileyini qeyd edəcək
2024-cü ildə Azərbaycan regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisinə ev sahibliyi edəcək. 24-26 sentyabr tarixlərində təşkil ediləcək sərgi 5-ci yubileyini qeyd edəcək.  “ADEX” sərgisi ilə paralel olaraq, 14-cü Beynəlxalq Daxili təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgisi də keçiriləcək. Sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil ediləcək.
“ADEX” sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı isə “Caspian Event Organisers” şirkətidir.
Tədbiri müxtəlif ölkələrin yüksək rütbəli şəxsləri ziyarət edir. Ənənəvi olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri ilə tanış olur. Prezident İlham Əliyevin “ADEX” sərgisinə göstərdiyi diqqət və ənənəvi olaraq şəxsi iştirakı tədbirin beynəlxalq müstəvidə və ölkə daxilində strateji əhəmiyyətini nümayiş etdirir və nüfuzunun artmasına böyük təkan verir.
Ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi və milli təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir və bu sahələrə aid xərclər dövlət büdcəsinin əsas prioritet xərci olaraq qalmaqdadır. 2022-ci ildə müdafiə və milli təhlükəsizlik xərcləri üçün dövlət büdcəsindən 5 milyard manatdan çox vəsait ayrılıb. 2023-cü ilin dövlət büdcəsində isə bu istiqamətdə olan xərclər üçün 5,3 milyard vəsait təsdiq olunub. Bu da ötən illə müqayisədə 200 milyon manat, 2021-ci illə müqayisədə isə 17,1 faiz çoxdur.
“ADEX” sərgisi Azərbaycan Respublikasının və dünya şirkətlərinin hərbi-sənaye komplekslərinin gücü və qüdrətinin genişmiqyaslı nümayişi, hərbi-texniki sahədə yerli və xarici ekspertlər arasında konstruktiv ünsiyyət, təcrübə mübadiləsi və səmərəli əlaqələrin qurulmasına şərait yaradır. Tədbiri ziyarət edən peşəkarlar müxtəlif ölkələri təmsil edən şirkətlərin təqdim etdiyi müdafiə kompleksindəki yeniliklərlə, həmçinin Azərbaycanın güc strukturlarının satınalma potensialı ilə tanış ola biləcəklər.
Bu sərgi dəniz, hava və quru qoşunları üçün nəzərdə tutulmuş məhsulların, eləcə də milli təhlükəsizlik (Homeland Security) məhsullarının təqdim edilməsi üçün ideal platformadır. Bununla yanaşı, “ADEX” sərgisi sektorun iştirakçıları, ziyarətçiləri və ekspertləri arasında təcrübə mübadiləsinə, o cümlədən məhsulların regional müdafiə sənayesi bazarının tələblərinə uyğun olaraq modernləşdirilməsinə şərait yaradır.
“ADEX 2022” sərgisini dünyanın 33 ölkəsini təmsil edən 33 hərbi nümayəndə heyəti, o cümlədən 150 rəsmi nümayəndə ziyarət edib. Sərgidə 208 şirkət və 10 milli qrup təmsil olunub, eləcə də 8967 peşəkar ziyarətçi iştirak edib. Sərgini ziyarət edən yüksək rütbəli qonaqlar arasında Türkiyə Respublikasının Baş Qərargah rəisi, Bosniya və Herseqovinanın müdafiə naziri, Belarus Respublikasının müdafiə naziri, Qazaxıstan Respublikasının müdafiə nazirinin müavini, Ruanda Respublikasının müdafiə naziri və digər rəsmilər yer alıb.
Növbəti il baş tutacaq “ADEX 2024” sərgisində təyyarə və aviasiya sistemləri, dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri, hərbi laboratoriyalar, hərbi təhsil müəssisələri, logistika xidmətləri, radioelektron sistemlər, C4ISR, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, hərbi geyim və ləvazimatlar, silah və sursat, simulyatorlar və təlim sistemləri, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr və digər sektorların təmsil olunması planlaşdırırlır.
“ADEX” ilə paralel olaraq, hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək 14-cü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə “Securex Caspian” sərgisi də keçiriləcək.
“Securex Caspian” sərgisi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən dəstəklənir.
Sərgi əməkdaşlığın inkişafı, təcrübə mübadiləsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına töhfə verəcək və dövlətin, cəmiyyətin daxili təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün tətbiq olunan problemlərin həllinə kömək edən bir platformadır.
“Securex Caspian” sərgisində ekspert-kriminalistika vasitə və sistemləri, əməliyyat-axtarış avadanlıqları, girişə nəzarət və idarəetmə sistemləri, informasiya təhlükəsizliyi, mühafizə xidmətləri, qəza-xilasetmə vasitə və avadanlıqları, təhlükəsizlik sahəsində təhsil, video-müşahidə sistemləri, xüsusi geyim və avadanlıqlar, yanğın təhlükəsizliyi avadanlığı və s. bölmələrin təqdim olunması planlaşdırır.
Sərgilər haqqında ətraflı məlumatı www.adex.azwww.securexcaspian.az rəsmi internet saytlarından və sosial şəbəkələrdən əldə etmək olar.

In 2024, our country will host the Azerbaijan International Defense Exhibition ADEX, the largest event dedicated to the defense industry in the region. The exhibition to be held on September 24-26 will mark its 5th anniversary. The 14th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian” will be held in parallel with the ADEX exhibition. The exhibitions will be organized at Baku Expo Center.
The exhibition is held on the initiative and with the organisational support of the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan and support of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan. The organizer of the exhibition is the Caspian Event Organisers.
The exhibition ADEX is visited by high-ranking officials from different countries. Traditionally, Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, gets acquainted with the exhibitions ADEX and Securex Caspian. President Ilham Aliyev's attention to the "ADEX" exhibition and his traditional personal participation demonstrate the event's strategic importance both internationally and domestically, significantly boosting its prestige.
The Azerbaijani government pays special attention to strengthening the country's defense capability and ensuring national security, and the expenses related to these areas remain the main priority expenses of the state budget. More than 5 billion manats have been allocated from the state budget for defense and national security expenses in 2022. In the state budget of 2023, 5.3 billion funds were approved for expenses in this direction. This is 200 million manats more compared to last year, and 17.1 percent more than 2021.
ADEX is a large-scale demonstration of the strength and power of the industrial defense complex of the Republic of Azerbaijan and global companies and creates conditions for constructive communication, exchange of experience, and establishment of effective relations between local and foreign specialists in the military and technical field. Specialists visiting the event will be able to familiarize themselves with the innovations in the defense complex presented by companies of different countries, as well as with the purchasing potential of Azerbaijan's power structures.
This exhibition is the ideal platform for the presentation of naval, air, land, and homeland security products. ADEX also provides opportunities for exhibitors, visitors, and industry experts to exchange experiences and upgrade products to meet the needs of the regional defense industry market.
ADEX 2022 was attended by 33 military delegations representing 33 countries, including 150 official representatives. There were 208 companies and 10 national groups and 8,967 professional visitors. The group of high-ranking guests who visited ADEX included the Chief of General Staff of the Republic of Turkey, the Minister of Defense of Bosnia and Herzegovina, the Minister of Defense of the Republic of Belarus, the Deputy Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan, Minister of Defense of the Republic of Rwanda, and other officials.
The exhibition ADEX 2024 is planned to feature aircraft and aviation systems, naval ships and systems, armored combat vehicles, military laboratories, military educational institutions, logistics services, electronic systems, C4ISR, optronic tools and systems, unmanned systems, military clothing and equipment, weapons and ammunition, simulators and training systems, radiation, chemical and biological protection equipment (CBRE), military organizations, export promotion companies, and other sectors.
The 14th International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment “Securex Caspian” will be held in parallel with ADEX, presenting promising examples of equipment, integrated protection systems, and materials for law enforcement, border, rescue, firefighting, and special services.
The “Securex Caspian” Exhibition is supported by the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan, the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, the Ministry for Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, and the State Border Service of the Republic of Azerbaijan.
This exhibition is a platform that will contribute to the creation of favorable conditions for the development of cooperation, sharing experiences, and helping to solve applied problems to ensure the domestic security of the state and society.
During the exhibition, expert and forensic equipment and systems, operational and search equipment, access control, management, and information security systems, security services, emergency and rescue products and equipment, security training, video surveillance systems, special uniform and equipment, firefighting equipment, and other types of products will be featured.
Detailed information about the exhibitions is available on the official websites and social networks www.adex.az and www.securexcaspian.az.