Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin Anım Günü ilə əlaqədar xalqa müraciəti
Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 27-də Anım Günü ilə əlaqədar xalqa müraciət edib.
AZƏRTAC müraciəti təqdim edir.
Prezident İlham Əliyevin
müraciəti
-Əziz həmvətənlər.
Düz bir il bundan əvvəl Ermənistan Azərbaycana qarşı hərbi təxribat törədərək bizim döyüş mövqelərimizi və yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutmuşdur. Bu namərd atəş nəticəsində ilk saatlarda mülki şəxslər, hərbçilər həlak olmuşdur. Mənim əmrimlə Azərbaycan Ordusu bu qanlı cinayətə cavab olaraq genişmiqyaslı əks-hücum əməliyyatına başlamış və 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsində tam Qələbə qazanmışdır. Keçən il dekabrın 2-də mənim Sərəncamımla sentyabrın 27-si Azərbaycanda Anım Günü kimi təsis edilmişdir. İkinci Qarabağ müharibəsində həlak olmuş qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsi qarşısında bu gün bir daha baş əyir, onlara Allahdan rəhmət diləyirik. Biz şəhidlərimizi öz qəlbimizdə əbədi saxlayacağıq. Eyni zamanda, bu gün Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin təməli qoyulacaq. Bu da keçən ilin dekabrında mənim Sərəncamımla həll olunan məsələdir. Bakıda, şəhərimizin ən gözəl yerlərinin birində İkinci Qarabağ müharibəsinin qəhrəmanlarının şərəfinə möhtəşəm abidə ucaldılacaqdır. Onu da bildirməliyəm ki, bu gün saat 12-də bütün ölkə üzrə bir dəqiqəlik sükut elan ediləcəkdir.
İkinci Qarabağ müharibəsi bizim şanlı tariximizdir. Bu Qələbə tarixdə əbədi qalacaq. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 gün ərzində düşmən ordusunu məhv edərək öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Mən dəfələrlə demişdim ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt işğalla barışmayacaq. Dəfələrlə demişdim ki, nəyin bahasına olursa-olsun biz öz torpaqlarımızı geri qaytaracağıq. Dəfələrlə demişdim ki, düşmən öz xoşu ilə torpaqlarımızdan çıxmasa, biz onu torpaqlarımızdan qovacağıq və belə də oldu. Biz Birinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyətlə barışmadıq, güc topladıq, bütün gücləri səfərbər etdik, ordumuzu gücləndirdik, ölkə iqtisadiyyatını gücləndirdik, ölkəmizin nüfuzunu qaldırdıq və öz tarixi missiyamızı şərəflə yerinə yetirdik. Biz düşməni torpaqlarımızdan qovduq və ədaləti, beynəlxalq hüququ bərpa etdik. Biz milli ləyaqətimizi bərpa etdik. Bu gün Azərbaycan xalqı müzəffər xalq kimi yaşayır. Bu gün Azərbaycan dövləti qalib dövlət kimi yaşayır. Biz bundan sonra müzəffər xalq və qalib dövlət kimi əbədi yaşayacağıq.
Ermənistan döyüş meydanında məğlub olarkən yenə də ən çirkin əməllərə əl atdı, mülki şəxslərə qarşı hərbi təxribat törətdi. Yüzdən çox mülki şəxs erməni faşizminin qurbanı oldu. Bizim şəhər və kəndlərimiz müntəzəm olaraq daim atəş altında idi. Ermənistan qadağan olunmuş silahlardan istifadə edirdi, ağ fosforlu bombalardan istifadə edirdi, ballistik raketlərdən istifadə edirdi. Ancaq heç nə bizi dayandıra bilməzdi. Azərbaycan xalqı əzm, iradə, cəsarət göstərərək bütün bu təxribatlara sinə gərdi. Bizi heç kim və heç nə dayandıra bilməzdi. Müharibə dövründə dəfələrlə Azərbaycan xalqına müraciət edərək deyirdim ki, heç kim və heç nə bizi dayandırmayacaq. Biz ədalət savaşına çıxmışıq. Biz ləyaqət savaşına çıxmışıq. Biz milli qürur savaşına çıxmışıq. Biz müqəddəs savaşa çıxmışıq.
Müharibə dövründə hamımız bir şüarla yaşayırdıq – öldü var, döndü yoxdur. Azərbaycan xalqı Azərbaycan Ordusunun arxasında möhkəm dayanaraq ordumuza əlavə güc verirdi. Günahsız insanların həlak olması, şəhər və kəndlərimizin dağıdılması Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilmədi. Biz hər gün irəli gedirdik, hər gün qələbə qazanırdıq, hər gün yeni uğurlar haqqında məlumatlar daxil olurdu. 44 gün ərzində bir gün də olmayıb ki, biz geriyə addım ataq. Ancaq mənfur düşmən, - baxmayaraq ki, onların əlində əlverişli mövqelər var idi, ərazinin relyefi onlara böyük üstünlük təşkil edirdi, baxmayaraq ki, 30 il ərzində 5-6 xətdən ibarət müdafiə istehkamları qurulmuşdu, - geri getməyə məcbur olmuşdur. 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində bir nəfər də olsun fərari olmamışdır. Ancaq Ermənistan ordusunda 10 mindən çox fərari olmuşdur. Biz şəhidlərimizlə, qazilərimizlə fəxr edirik, eyni zamanda, Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq göstərmiş hərbçilərimizlə, əsgər-zabitlərimizlə fəxr edirik. Onların qəhrəmanlığı, onların fədakarlığı heç vaxt unudulmayacaq. Biz bütün dünyaya göstərdik ki, Azərbaycan xalqı böyük xalqdır, Azərbaycan xalqı bu ədalətsizliklə heç vaxt barışmaq fikrində deyildi.
44 günlük Vətən müharibəsi milli iradə, milli ruh, milli ləyaqət təntənəsi idi. Biz Qələbəni döyüş meydanında qazandıq. 300-dən çox şəhər və kənd döyüş meydanında işğaldan azad edildi. Biz qan tökərək, şəhidlər verərək bu Qələbəni əldə etdik və düşməni məcbur etdik ki, bizim qabağımızda diz çöksün və kapitulyasiya aktına imza atsın. Həmin düşmən ki, 30 il ərzində bizə meydan oxuyurdu, 30 il ərzində Azərbaycan xalqının şərəf və ləyaqətini tapdalamağa çalışırdı. Azğınlaşmış, harınlamış, quduzlaşmış, qudurmuş düşmən bizim qabağımızda diz çökdü, ağ bayraq qaldırdı, təslim oldu və məcbur oldu ki, noyabrın 9-dan 10-na keçən gecə kapitulyasiya aktına imza atsın. Bunun nəticəsində yüzlərlə şəhər və kənd bir güllə atmadan, bir şəhid vermədən geri qaytarıldı.
Beləliklə, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Biz müharibəni hərbi-siyasi yollarla həll etdik, müharibə arxada qaldı, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də tarixdə qaldı. Azərbaycanda “Dağlıq Qarabağ” adlı inzibati ərazi mövcud deyil və əgər kimsə “Dağlıq Qarabağ” adlı ölünü diriltmək istəyirsə, onu öz ərazisində diriltsin, öz ərazisində “Dağlıq Qarabağ” adlı qurum yaratsın, respublika yaratsın, cəmiyyət yaratsın. Biz də onu tanıyarıq, ancaq Azərbaycanda yox! Bu məsələ öz həllini tapdı. Bunu mən deyirəm - Azərbaycanın Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı. Hər kəs bu sözlərlə hesablaşmalıdır və hesablaşacaqdır.
44 gün ərzində bizə ən böyük dəstək verən qardaş Türkiyəyə bu gün - Anım Günündə öz dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Qardaş Türkiyə və qardaş türk xalqı müharibənin ilk saatlarından Azərbaycanla həmrəy oldular, Azərbaycana öz dəstəyini göstərdilər. Türkiyə rəhbərliyi və əziz qardaşım Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən verilən açıqlamalar bizə çox böyük siyasi dəstək oldu, bizə əlavə güc verdi və biz bunu heç vaxt unutmayacağıq. 44 günlük Vətən müharibəsi bütün dünyaya Türkiyə-Azərbaycan birliyini bir daha göstərdi.
Bütün digər ölkələr ki, bizə siyasi dəstək göstərdilər, biz onlara da minnətdarıq. Bilirəm ki, xarici ölkələrdə yaşayan milyonlarla azərbaycanlının da ürəyi tarixi Vətəni ilə bir döyünürdü, onlar hər gün gedən döyüşləri izləyirdilər, bizim uğurlarımıza sevinirdilər. Onu da bildirməliyəm ki, 44 gün ərzində və ondan sonra, hətta bu günə qədər mən minlərlə məktub alıram. Həm Azərbaycan vətəndaşlarından, həm dünya azərbaycanlılarından, həm də bizə dost olan müxtəlif ölkələrin vətəndaşlarından dəstək məktubları alıram, həmrəylik məktubları alıram. Müharibədən bir il keçməsinə baxmayaraq, artıq bütün beynəlxalq aləm bizim Qələbəmizlə razılaşıb, bunu qəbul edib. Bu gün bölgədə, o cümlədən Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərində gündəliyi formalaşdıran tərəf də Azərbaycandır.
44 gün ərzində biz təkcə öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etmədik, təkcə düşməni torpağımızdan qovmadıq, təkcə milli ləyaqətimizi bərpa etmədik, biz erməni faşizminin başını əzdik. Bu gün azad edilmiş torpaqlara gələn hər bir insan erməni vəhşiliyinin təzahürlərini öz gözləri ilə görür. Bizim bütün şəhərlərimiz yerlə-yeksan edilib, bütün tarixi abidələrimiz, məscidlərimiz ermənilər tərəfindən ya tam dağıdılıb, ya da təhqir olunub. 67 məsciddən 65-i tamamilə dağıdılıb, qalan yarıdağılmış məscidlərdə mənfur düşmən bizi təhqir etmək üçün, bütün dünya müsəlmanlarını təhqir etmək üçün heyvan saxlayırdı, inək, donuz saxlayırdı. Mən əminəm ki, dünya müsəlmanları buna adekvat reaksiya verəcəklər. Mən bir çox müsəlman ölkələrindən bu məsələ ilə bağlı məktublar alıram. Biz işğal dövründəki erməni vəhşiliyi ilə bağlı, erməni faşizmi ilə bağlı əməli işlər aparırıq, bütün dünyanı məlumatlandırırıq və məlumatlandıracağıq. Ona görə də bizim Qələbəmiz qeyd etdiyim kimi, erməni faşizmi üzərində əldə edilmiş Qələbədir.
Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyi olur və olubdur, ancaq düşmənin xisləti dəyişmir. Ermənistanda tüğyan edən azərbaycanofobiya, islamofobiya psixi xəstəlik dərəcəsinə çatmışdır. Azərbaycanlılara qarşı olan nifrət orada rəsmi ideologiya kimi bərqərar edilib. Əks təqdirdə, bu qədər vəhşilik törədilməzdi. Azad edilmiş torpaqlara hər gələn insan dəhşətə gəlir ki, bunu törədən insan deyil. Mən hətta deyə bilərəm ki, bunu törədən heyvan da deyil. Bunu törədən azğınlaşmış, quduzlaşmış, azərbaycanofob kütlədir, qəbilədir. Buna başqa ad vermək olmaz və bütün dünya bunu görməlidir. Ermənistanın havadarları bunu görməlidirlər. Görmək istəməsələr də, görməlidirlər və görəcəklər, biz göstərəcəyik, bütün dünyaya göstərəcəyik ki, biz hansı bəlanın dərsini verdik, biz bölgəmizi hansı bəladan xilas etdik. 30 il ərzində bizim bütün tarixi abidələrimizi, milli sərvətlərimizi, təbii resurslarımızı talayan, dağıdan düşmənə dərs verilməli idi, yoxsa yox?! Buna baxmayaraq, müharibədən əvvəl mən dəfələrlə demişdim ki, əgər Ermənistan rəhbərliyi öz xoşu ilə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə riayət edərək torpaqlarımızdan çıxarsa, müharibə təbii ki, istisna ediləcəkdir. Müharibə dövründə də mən bunu dəfələrlə demişəm. Demişəm ki, Ermənistan rəhbərliyi bizə tarix versin, hansı gündə hansı torpağımızdan çıxır və biz müharibəni dayandırmağa hazırıq. Ancaq bunu etmədilər. 44 gündən sonra - artıq Ermənistan ordusunun beli qırılandan, biz alınmaz qala sayılan Şuşanı və ardınca 70-dən çox kəndi işğalçılardan azad edəndən sonra düşmən məcbur qalıb təslim olub. Bu dərs əbədi dərsdir, bunu heç kim yaddan çıxarmasın!
Erməni faşizmi məhv edilib, ancaq onun təzahürləri görünməkdədir. Bu, çox təhlükəli tendensiyadır, ilk növbədə, Ermənistan dövləti üçün. Mən bunu demişəm, bu gün Anım Günündə şəhidlərimizin əziz xatirəsi önündə bir daha deyirəm, əgər biz görsək ki, erməni faşizmi baş qaldırır, əgər biz görsək ki, xalqımıza, dövlətimizə yeni təhlükə mənbəyi yaranır, heç tərəddüd etmədən erməni faşizminin başını bir daha əzəcəyik. Bunu hər kəs bilsin! Müharibənin və Qələbənin rəmzi olan “Dəmir yumruq” yerindədir, bunu heç kim unutmasın!
Əziz həmvətənlər, Anım Günündə bütün şəhidlərimizin xatirəsi qarşısında, Birinci və İkinci Qarabağ müharibələrinin şəhidlərinin ruhu qarşısında bir daha baş əyir, onlara Allahdan rəhmət diləyirəm. Onların yaxınlarına, qohumlarına deyirəm ki, mən demişdim, onların qanı yerdə qalmayacaq və qalmadı. Biz onların qanını aldıq! Mən demişdim ki, biz onların qisasını döyüş meydanında alacağıq, belə də oldu. Bu Qələbəni bizə bəxş edən qəhrəman əsgər və zabitlərimiz bizim qürur mənbəyimizdir. Onların qəhrəmanlığı, onların şücaəti, fədakarlığı artıq dastana çevrilib.
Biz bundan sonra qalib ölkə, müzəffər xalq kimi yaşayacağıq və azad edilmiş torpaqları quracağıq, bərpa edəcəyik. O torpaqlara artıq həyat qayıdır, insanlar qayıdır. Bu qayıdışı ən qısa müddət ərzində təmin etmək bu gün bizim başlıca vəzifəmizdir. Öz müraciətimi Qələbəmizin ayrılmaz hissəsi olan sözlərlə tamamlamaq istəyirəm: Qarabağ bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!

Victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev addressed the nation on the occasion of the Remembrance Day
27 september 2021
Victorious Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has today addressed the nation on the occasion of the Day of Remembrance.
AZERTAC presents the address.
Address of President Ilham Aliyev to the nation
- Dear fellow countrymen.
Exactly one year ago, Armenia committed a military provocation against Azerbaijan and fired on our battle positions and residential areas. As a result of this cowardly shooting, our civilians and servicemen were killed in the first hours. In response to this bloody crime, the Azerbaijani Army launched a large-scale counter-offensive on my order and won a complete victory in the second Karabakh war which lasted 44 days. On 2 December last year, by my order, 27 September was declared the Day of Remembrance in Azerbaijan. Today, we bow once again to the memory of our heroic martyrs who died in the second Karabakh war and ask Allah to rest their souls in peace. We will forever keep our martyrs in our hearts. At the same time, the foundation of the Patriotic War Memorial Complex and the Museum of Victory will be laid today. This is also an issue that was resolved by my order in December last year. A magnificent monument in honor of the heroes of the second Karabakh war will be erected in Baku, in one of the most beautiful places of our city. I must also say that a minute of silence will be declared across the country at 12 o'clock today.
The second Karabakh war is our glorious history. This victory will go down in history forever. The Azerbaijani Armed Forces have restored our territorial integrity by crushing the enemy army in 44 days. I have repeatedly said that the Azerbaijani people will never come to terms with the occupation. I have repeatedly said that we will return our lands at any cost. I have repeatedly said that if the enemy does not leave our lands of its own free will, we will expel them from our lands, and this is exactly what happened. We did not come to terms with the defeat in the first Karabakh war, gathered strength, mobilized all our forces, strengthened our army, invigorated the country's economy, enhanced the authority of our country and honorably fulfilled our historic mission. We have expelled the enemy from our lands and restored justice and international law. We have restored our national dignity. Today, the people of Azerbaijan live as a victorious people. Today, the Azerbaijani state lives as a victorious state. From now on, we will forever live as a victorious nation and a victorious state.
As Armenia was being defeated on the battlefield, it perpetrated the most heinous acts yet again by staging military provocations against our civilians. More than a hundred civilians fell victim to Armenian fascism. Our towns and villages were under constant fire. Armenia used banned weapons, white phosphorus bombs and ballistic missiles. But there was nothing that could stop us. The people of Azerbaijan showed tremendous determination, resolve and courage to cope with all these provocations. No one and nothing could stop us. During the war, I repeatedly appealed to the people of Azerbaijan and said that no-one and nothing could stop us. We were waging war in the interests of justice. We were waging war of dignity. We were waging war for national pride. We were waging holy war.
During the war, we all lived by one motto – we will go forward in the face of death. The people of Azerbaijan stood behind the Azerbaijani Army and gave it additional strength. The death of innocent people, the destruction of our cities and villages did not break the resolve of the Azerbaijani people. We were moving forward every day, we were winning every day, we were receiving information about new successes every day. There was not a single day in the 44 days on which we would take a step back. Meanwhile, the contemptible enemy was forced to retreat even though they had a favorable position, the natural terrain of the area was a great advantage to them and they had built five to six lines of defensive fortifications in 30 years. During the 44-day war, not a single soldier deserted from the Azerbaijani Armed Forces. However, there were more than 10,000 deserters in the Armenian army. We are proud of our martyrs and wounded veterans, as well as our soldiers and officers who showed heroism in the Patriotic War. Their heroism and self-sacrifice will never be forgotten. We have shown the whole world that the Azerbaijani
people are a great nation, the Azerbaijani people never intended to come to terms with this injustice.
The 44-day Patriotic War was a celebration of national will, national spirit and national dignity. We won the battle on the battlefield. More than 300 towns and villages were liberated on the battlefield. We achieved this victory by shedding blood and offering martyrs, and we forced the enemy to kneel before us and sign the act of capitulation, an enemy that had been challenging us for 30 years, had been trying to trample on the honor and dignity of the Azerbaijani people for 30 years. The impudent, furious and impertinent enemy knelt before us, waved the white flag, surrendered and was forced to sign an act of capitulation in the early hours of 9 November. As a result of that, hundreds of towns and villages were returned to us without a single shot being fired or a single person becoming a martyr.
Thus, Azerbaijan has restored its territorial integrity. We have resolved the war by military and political means. The war is now in the past. The Nagorno-Karabakh conflict has been consigned to history. There is no administrative territory called “Nagorno-Karabakh” in Azerbaijan, and if someone wants to resurrect the dead entity called “Nagorno-Karabakh”, let them resurrect it in their own territory, create an entity called “Nagorno-Karabakh” in their territory, create a republic or an association. And we recognize it, but not in Azerbaijan! This issue has been resolved. I say this as President of Azerbaijan and Commander-in-Chief of the Armed Forces. Everyone must and will reckon with these words.
Today, on the Day of Remembrance, I would like to express my special gratitude to brotherly Turkey, which supported us the most throughout the 44 days. Brotherly Turkey and the fraternal Turkish people were in solidarity with Azerbaijan since the first hours of the war and showed their support for Azerbaijan. The statements made by Turkish leadership and by my dear brother, President Recep Tayyip Erdogan, gave us great political support, gave us additional strength, and we will never forget that. The 44-day Patriotic War showed the Turkish-Azerbaijani unity to the world again.
We are grateful to all other countries for their political support. I know that the hearts of millions of Azerbaijanis living abroad were beating in unison with their historical homeland. They were watching the battles every day and rejoicing in our success. I must also say that during the 44 days and afterwards, even today, I have been receiving thousands of letters. I receive letters of support and letters of solidarity from citizens of Azerbaijan, the Azerbaijanis living in other countries, as well as citizens of different countries who are friends of Azerbaijan. Although a year has passed since the war, the entire international community has already acknowledged and accepted our victory. Today, Azerbaijan is the party forming the agenda in the region, including Azerbaijani-Armenian relations.
In 44 days, we have not only restored our territorial integrity, we have not only expelled the enemy from our land, we have not only restored our national dignity, we have also smashed the head of Armenian fascism. Anyone visiting the liberated lands today can see the manifestations of Armenian savagery with their own eyes. All our cities have been razed to the ground, all our historical sites and mosques have been completely destroyed or desecrated by the Armenians. Of the 67 mosques, 65 are completely destroyed, while the rest of our half-destroyed mosques were used by the hated enemy to keep animals, cows and pigs in order to insult us, to insult Muslims all over the world. I am confident that Muslims of the world will respond adequately to that. I receive letters from many Muslim countries about this issue. We are doing tangible work to circulate information about Armenian atrocities committed in the years of occupation, about Armenian fascism. We are informing and will continue to inform the whole world about this. Therefore, our victory, as I said, is a victory over Armenian fascism.
There has been a change of government in Armenia, but the nature of the enemy does not change. The Azerbaijanophobia and Islamophobia, which are rampant in Armenia, have reached the level of mental illness. Hatred against the Azerbaijanis has become an official ideology there. Otherwise, so much atrocity would not have been committed. Anyone who comes to the liberated lands is terrified. This couldn’t have been done by humans. I can even say this couldn’t have been done by animals either. The perpetrators of this are depraved, impertinent, Azerbaijani-phobic mass, a tribe. It cannot be described in any other way, and the whole world should see that. Armenia's patrons should see that. Even though they are reluctant to see this, they must and they will see this. We will show that, we will show the whole world whom we have taught a lesson and what evil we have saved our region from. After all, shouldn’t the enemy who plundered and destroyed all our historical sites, national treasures and resources for 30 years have been taught a lesson? Nevertheless, I repeatedly said before the war that if the Armenian leadership vacates our lands of its free will in accordance with the norms and principles of international law, the war will be ruled out, of course. I said this many times during the war as well. I said that the Armenian leadership should provide us with a timetable stating the dates of which it would leave our lands, and we were ready to stop the war. But they did not do that. Forty-four days later, after the Armenian army’s back had already been broken, after we had liberated Shusha, which is considered an impregnable fortress, and then more than 70 villages from the invaders, the enemy was forced to surrender. This lesson is an eternal lesson for them and let no-one forget about that!
Armenian fascism has been destroyed, but its manifestations are visible. This is a very dangerous trend, especially for the Armenian state proper. I am saying this today, on the Day of Remembrance, revering the memory of our martyrs, that if we see Armenian fascism rising again, if we see a new threat being posed to our people and state, we will crush Armenian fascism again without any hesitation whatsoever. Everyone should know this! The Iron Fist, the symbol of war and victory, is still in place, and let no-one forget about that!
Dear fellow compatriots, on the Day of Remembrance I bow once again to the memory of all our martyrs, to the souls of the martyrs of the first and second Karabakh wars, and I ask Allah to rest them in peace. I want to tell their relatives, as I told them in the past, that their blood would not and did not remain unavenged. We have avenged their blood! I said we would take revenge for them on the battlefield, and this is exactly what happened. Our heroic soldiers and officers who gave us this Victory are the source of our pride. Their heroism, their bravery and self-sacrifice have already become a saga.
From now on, we will live as a victorious country, a victorious people, and we will build and restore the liberated lands. Life is returning to those lands, people are returning. Our main goal today is to provide for this return as soon as possible. I would like to end my appeal with the words that are an integral part of our victory: Karabakh is ours! Karabakh is Azerbaijan!