Azərbaycan-Türkiyə hərbi əməkdaşlığının genişləndirilməsi müzakirə olunub
Fevralın 8-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının milli müdafiə nazirinin müavini Muhsin Dərənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
APA xəbər verir ki, bu barədə Müdafiə Nazirliyi məlumat yayıb. Məlumata görə, qonaqları salamlayan müdafiə naziri Azərbaycan ilə Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Hər iki ölkənin dövlət başçılarının səmimi münasibətlərinin hərbi əməkdaşlığa da müsbət təsir etdiyini deyən general-polkovnik Z.Həsənov strateji müttəfiqliyin dostluq və qardaşlıq əlaqələri üzərində qurulduğunu bildirib.
M.Dərə də öz növbəsində, qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından bu cür görüşlərin vacibliyini xüsusi qeyd edib.
Görüşdə Bakıda keçiriləcək “Texnofest-2022” festivalında Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin vasitələrinin və hərbi qulluqçularının iştirakı barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda Azərbaycan-Türkiyə arasında ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, o cümlədən hərbi-texniki sahədə birgə işçi qruplarının yaradılması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.

Azerbaijan and Turkiye discuss the issues of expanding military cooperation
On February 8, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov met with a delegation led by the Deputy Minister of National Defense of the Republic of Turkiye, Muhsin Dere, who is on a visit to Azerbaijan, the Ministry of Defence told APA.
Welcoming the guests, the Defense Minister stressed that military cooperation between Azerbaijan and Türkiye is developing steadily.
Colonel General Z. Hasanov mentioned that the sincere relations between the two countries' heads also had a positive impact on military cooperation, and noted that the strategic alliance was based on friendly and fraternal ties.
In turn, Mr. M. Dere stressed the importance of such meetings in terms of expanding mutual cooperation.
The sides exchanged views on exhibiting aviation equipment and participation of the servicemen serving in the Azerbaijan Air Force in the Teknofest-2022, which will be held in Baku.
In the end, prospects for the development of bilateral cooperation between Azerbaijan and Turkiye, as well as the creation of joint working groups in the military-technical sphere and other issues of mutual interest were discussed.