Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Dördüncü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisinin iştirakçılarına ünvanladığı məktub
Dördüncü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisinin iştirakçılarına
Hörmətli sərgi iştirakçıları və qonaqlar!
Sizi “ADEX-2022” 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisinin açılışı münasibətilə salamlayır və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıram.
Artıq ənənəvi xarakter almış “ADEX” sərgisi hərbi-texniki əməkdaşlığın inkişafı, ən müasir silah, texnika və texnologiyaların nümayiş etdirilməsi üçün mühüm platformaya çevrilmişdir. Sərgi dünyanın tanınmış hərbi sənaye müəssisələrini, nüfuzlu xarici şirkət və təşkilatları, rəsmi nümayəndə heyətlərini və mütəxəssisləri eyni məkanda toplayaraq işgüzar əlaqələrin qurulması və yeni müqavilələrin imzalanması üçün geniş imkanlar yaradır.
“ADEX-2022” Vətən müharibəsində qazanılmış parlaq qələbədən sonra Azərbaycanın təşkil etdiyi ilk beynəlxalq müdafiə sərgisidir. Tədbirdə real döyüş əməliyyatları zamanı uğurla sınaqdan çıxmış yerli hərbi təyinatlı məhsulların nümayiş etdirilməsi onun əhəmiyyətini daha da artırır.
XXI əsrin müharibəsini aparmış Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin döyüş təcrübəsi bu gün inkişaf etmiş ölkələrin hərbi mərkəzlərində diqqətlə öyrənilir. Son dərəcə çətin relyef şəraitində ən müasir döyüş silahlarını tətbiq etməklə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri düşmənin möhkəmləndirilmiş müdafiə xətlərini yarmış və sürətlə irəliləyərək cəmi 44 gün ərzində onu təslim olmağa məcbur etmişdir. Azərbaycanın tarixi qələbəsi göstərdi ki, hərbi sahədə qarşıya qoyulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün müasir ordu quruculuğu, ölkənin hərbi qüdrətinin yüksəldilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirilməsi son dərəcədə əhəmiyyətlidir.
Azərbaycan Respublikası öz Silahlı Qüvvələrinin döyüş qabiliyyətinin artırılmasına və maddi-texniki bazasının gücləndirilməsinə daim xüsusi önəm verir. Ölkəmiz hərbi-texniki sahədə dünyanın qabaqcıl dövlətləri ilə əməkdaşlığını inkişaf etdirməklə yanaşı, milli müdafiə sənayesi sahəsində də imkanlarını genişləndirir. Hazırda Azərbaycan aviasiya, naviqasiya, cihazqayırma və digər istiqamətlər üzrə dünyanın 50-dən çox ölkəsinin aparıcı şirkətləri ilə sıx əməkdaşlıq edir, ölkəmizin müdafiə sənayesi müəssisələrində istehsal olunan məmulatların həcmi ildən-ilə artır.
Biz, qarşıdan gələn dövrdə də müasir silah, hərbi texnika, döyüş sursatı, arxa xidmət əmlakı və digər maddi vasitələrin istehsalına xüsusi diqqət yetirməklə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini və ölkəmizin müdafiə qabiliyyətini daha da gücləndirəcəyik.
Əminəm ki, “ADEX-2022” sərgisi faydalı təcrübə mübadiləsinin aparılmasına, yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına əlverişli imkan yaradacaq və Azərbaycanın müdafiə sənayesinin elmi-texnoloji potensialının artırılmasına öz müsbət töhfəsini verəcəkdir.

Letter addressed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the participants of the 4th Azerbaijan International Defence Exhibition
To the participants of the 4th Azerbaijan International Defence Exhibition
Dear exhibition participants and guests!
I greet you on the occasion of the 4th Azerbaijan International Defence Exhibition, ADEX-2022, and wish success to all participants.
The ADEX exhibition, which has already become a traditional event has been transformed into an important platform for developing military-technical cooperation and demonstrating the most advanced weaponry, equipment, and technologies.
The exhibition brings together the world's well-known military industry enterprises, acclaimed foreign companies and organisations, official delegations, and specialists, thus creating great opportunities for establishing business relationships and signing new contracts.
ADEX-2022 is the first international defence exhibition organised by Azerbaijan after the brilliant victory in the Patriotic War. Demonstrating the local military equipment that proved itself during real combat operations at the event further increases its significance.
The combat experience of the Azerbaijani Armed Forces, which conducted the war of the 21st century, is presently diligently studied by the military centers of developed countries. In highly complex terrain conditions, the Azerbaijani Armed Forces broke through the fortified defence lines by leveraging the most modern combat weapons and forced the enemy to surrender in just 44 days.
The historical victory of Azerbaijan showed that to achieve the goals set in the military field, it is imperative to build a modern army and implement consistent and determined measures to increase the country's military power.
The Republic of Azerbaijan always attaches particular importance to increasing the Armed Forces' combat capability and strengthening the material and technical base. Our country is developing cooperation with the world’s advanced countries in the military-technical field, and likewise expands its capabilities in the field of the national defence industry.
Currently, Azerbaijan closely cooperates with the major companies from over 50 countries in aviation, navigation, device manufacturing, and other fields. Hence, the volume of the products produced in our country’s defence industry enterprises is increasing yearly.
We will further strengthen the Azerbaijani Armed Forces and the defence capability of our country in the coming period, paying special attention to the production of modern weapons, military equipment, ammunition, rear service assets for support and logistics, and other material means.
I am confident that the ADEX-2022 exhibition will create a favorable opportunity for exchanging useful experiences and establishing new partnerships and will positively contribute to increasing the scientific and technological potential of the Azerbaijani defence industry.