ADEX-2022-ə İştirakdan Sonra Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ilə İşə Başladıq
Mən Tetra-da son üç ildir mühəndislik direktoru olaraq çalışıram və son üç il ərzində, xüsusilə pilotsuz helikopter sistemləri və fix qanadlı BPL-lərlə məşğul olmuşuq. Biz Türkiyə Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Müavini ilə sıx əməkdaşlıq edirik. İşimiz, yer qüvvələri və xüsusi qüvvələr üçün helikopter və kamikadze BPL-ləri təmin etməkdən ibarətdir. Məhsullarımız dünya üzrə çox yenilikçi və yaradıcıdır. Məsələn, Alpin məhsulu 200 kq yük daşıma qabiliyyətinə malik bir yük BPL-dir. Bu, hərbi məqsədlər üçün istifadə olunan ilk BPL-dir və Türk yer qüvvələri tərəfindən ilk dəfə tətbiq edilib.
Digər BPL növümüz kamikadze BPL-dir. Onun innovasiyası, müharibə başlığı və fitil sisteminin yerində inteqrasiyasıdır. Bu, çox yenilikçi bir yanaşmadır və şəxsi heyət, rəsmi şəxslər və əsgərlər üçün cəlbedicidir. Buna görə də bu iki məhsul, BPL-lərimizin innovativ və texnoloji tərəfləri kimi hesab edilə bilər.
Məhsul və xidmətlərimizin xüsusi cəhəti, böyük yük daşıma qabiliyyətidir. Məsələn, bizim qabiliyyətimiz 200 kq-a qədərdir, digər rəqiblər isə yalnız 50 kq-a qədər yük daşıya bilir. Bu, Alpin-in böyük yük daşıma üçün istifadəsində əhəmiyyətli bir üstünlükdür. Alpin-in digər bir üstünlüyü isə vizual navigasiya sistemidir. Bu sistem GNSS siqnalının əngəllənməsindən təsirlənmir və buna görə də o, şəkil tanıma və emal sistemləri ilə öz kameralarını istifadə edə bilir. O, öz mövqeyini analiz edə bilir və fövqəladə hallarda GNSS dəstəyi olmadan uçuş edə bilir. Əgər bir şey səhv gedərsə, onu təhlükəsiz şəkildə bazaya geri çağırmaq mümkündür.
Şirkətimiz ADEX-də ikinci dəfə iştirak edir. ADEX-dəki əvvəlki iştirakımızın nəticəsi olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ilə əməkdaşlığa başladıq. Sonra keçən il azərbaycanlı obyektlərdə məhsullarımızın demo testlərini keçirdik. İndi bu il kommersiya və texniki danışıqlarımızı tamamlamağa çalışırıq.
Bu il daha güclü şəkildə bazara daxil olmağı planlayırıq. Gələn il Azərbaycan Ordusuna ilk məhsulumuzu təqdim etmək istəyirik. Ziyarətçilərin sayında əhəmiyyətli artım var. Onlar bizə yaxınlaşıb, məhsullar və onların qabiliyyətləri ilə bağlı müxtəlif suallar soruşurlar. Həmçinin, digər ölkələrlə müxtəlif yük və alt sistemlər üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə əlaqə saxlayırıq.
ADEX-dən gözləntimiz, digər şirkətləri tanımaq, onların nələr inkişaf etdirdiyini öyrənmək və bu məhsulları bizim məhsullarla müqayisə edərək, hansı üstünlüklərimiz olduğunu müəyyən etməkdir.

AFTER PARTICIPATION AT ADEX IN 2022 WE STARTED WORKING WITH AZERBAIJAN MILITARY FORCES
I have been working at Tetra for the last three years as the engineering director and we have been working, in the last 3 years especially, with the unmanned helicopter system, unmanned fixed-wing UAVs and we are especially working with the Under Secretary of defence of Turkish Republic. Or work consists of supplying our helicopters and the kamikaze UAV's for the land forces and spatial forces. Our products are very novel and creative products in the world. For instance, Alpin product is a cargo UAV in class of 200 payload and it is the one and the first UAV actually in the world, which is used in the military application for the cargo purposes, and then it has been used by the Turkish land forces as the first time in the world. And the other type of our UAV is the kamikaze UAV, fixed wing. Its innovation consists of the integration of the warhead and the fuse system at a site level. It is very innovative and it's very attractive for the personnel, officials, soldiers and therefore these two things can be counted as the innovative and technological part of our UAV's.
What is special about our products and services is the capability to transport large capacity of cargo load. For example, our capacity is up to 200, while other competitors, for instance, can carry up to 50 payload and, it's a very big advantage of Alpin using in big cargo loads. Another advantage of Alpin is its visual navigation system. It cannot be affected by the GNSS jamming or other jamming activities and, therefore it can use its camera system with using some image recognition and image processing. It can also analyse its position and it can also fly without any GNSS support in emergency. You can call it back to the base in a secure way if something goes wrong.
Our company participates at ADEX for the second time. As a result of our previous participation at ADEX, we started working with Azerbaijan military forces. Following that, we have made some demo tests of our products in Azerbaijani facilities last year. And now we are trying to finalize our commercial and technical negotiations this year.
Our goal is to go into the market more powerfully this year. So the next year we would like to deliver our first product to Azerbaijan Army. Thy are approaching us and asking many different questions about the products and their capabilities. Additionally, we have also been in touch for other countries for making some partnership, for different payloads or for different subsystems.
What we are aiming from the ADEX is getting know, the other companies, what they are developing and compare it to our products for identifying what benefits we have.