ADEX-2022-ə İştirakdan Sonra Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ilə İşə Başladıq
Mən Tetra-da son üç ildir mühəndislik direktoru olaraq çalışıram və son üç il ərzində, xüsusilə pilotsuz helikopter sistemləri və fix qanadlı BPL-lərlə məşğul olmuşuq. Biz Türkiyə Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin Müavini ilə sıx əməkdaşlıq edirik. İşimiz, yer qüvvələri və xüsusi qüvvələr üçün helikopter və kamikadze BPL-ləri təmin etməkdən ibarətdir. Məhsullarımız dünya üzrə çox yenilikçi və yaradıcıdır. Məsələn, Alpin məhsulu 200 kq yük daşıma qabiliyyətinə malik bir yük BPL-dir. Bu, hərbi məqsədlər üçün istifadə olunan ilk BPL-dir və Türk yer qüvvələri tərəfindən ilk dəfə tətbiq edilib.
Digər BPL növümüz kamikadze BPL-dir. Onun innovasiyası, müharibə başlığı və fitil sisteminin yerində inteqrasiyasıdır. Bu, çox yenilikçi bir yanaşmadır və şəxsi heyət, rəsmi şəxslər və əsgərlər üçün cəlbedicidir. Buna görə də bu iki məhsul, BPL-lərimizin innovativ və texnoloji tərəfləri kimi hesab edilə bilər.
Məhsul və xidmətlərimizin xüsusi cəhəti, böyük yük daşıma qabiliyyətidir. Məsələn, bizim qabiliyyətimiz 200 kq-a qədərdir, digər rəqiblər isə yalnız 50 kq-a qədər yük daşıya bilir. Bu, Alpin-in böyük yük daşıma üçün istifadəsində əhəmiyyətli bir üstünlükdür. Alpin-in digər bir üstünlüyü isə vizual navigasiya sistemidir. Bu sistem GNSS siqnalının əngəllənməsindən təsirlənmir və buna görə də o, şəkil tanıma və emal sistemləri ilə öz kameralarını istifadə edə bilir. O, öz mövqeyini analiz edə bilir və fövqəladə hallarda GNSS dəstəyi olmadan uçuş edə bilir. Əgər bir şey səhv gedərsə, onu təhlükəsiz şəkildə bazaya geri çağırmaq mümkündür.
Şirkətimiz ADEX-də ikinci dəfə iştirak edir. ADEX-dəki əvvəlki iştirakımızın nəticəsi olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ilə əməkdaşlığa başladıq. Sonra keçən il azərbaycanlı obyektlərdə məhsullarımızın demo testlərini keçirdik. İndi bu il kommersiya və texniki danışıqlarımızı tamamlamağa çalışırıq.
Bu il daha güclü şəkildə bazara daxil olmağı planlayırıq. Gələn il Azərbaycan Ordusuna ilk məhsulumuzu təqdim etmək istəyirik. Ziyarətçilərin sayında əhəmiyyətli artım var. Onlar bizə yaxınlaşıb, məhsullar və onların qabiliyyətləri ilə bağlı müxtəlif suallar soruşurlar. Həmçinin, digər ölkələrlə müxtəlif yük və alt sistemlər üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə əlaqə saxlayırıq.
ADEX-dən gözləntimiz, digər şirkətləri tanımaq, onların nələr inkişaf etdirdiyini öyrənmək və bu məhsulları bizim məhsullarla müqayisə edərək, hansı üstünlüklərimiz olduğunu müəyyən etməkdir.

«ПОСЛЕ УЧАСТИЯ В ADEX В 2022 ГОДУ МЫ НАЧАЛИ РАБОТУ С АЗЕРБАЙДЖАНСКИМИ ВООРУЖЕННЫМИ СИЛАМИ»
В течение последних трех лет я работал в Tetra в качестве инженерного директора, и в последние три года мы особенно сосредоточились на системах беспилотных вертолетов и фиксированных крыльевых БПЛА. Мы активно сотрудничаем с Заместителем министра обороны Турецкой Республики. Наша работа заключается в поставке вертолетов и камикадзе БПЛА для сухопутных и специальных сил. Наши продукты являются очень новыми и инновационными в мире. Например, продукт Alpin — это грузовой БПЛА с грузоподъемностью до 200 кг, который стал первым БПЛА, используемым в военных целях для транспортировки, и его впервые применили турецкие сухопутные войска.
Другим типом нашего БПЛА является фиксированный крылом камикадзе. Его инновация заключается в интеграции боевой части и системы запала на уровне места. Это очень инновационно и привлекательно для персонала, должностных лиц и солдат, и, следовательно, эти два продукта можно считать инновационными и технологичными компонентами наших БПЛА.
Особенностью наших продуктов и услуг является возможность транспортировки больших грузов. Например, наша грузоподъемность составляет до 200 кг, в то время как другие конкуренты могут перевозить лишь до 50 кг, что является значительным преимуществом Alpin для больших грузов. Еще одним преимуществом Alpin является его визуальная навигационная система. Она не подвержена влиянию помех GNSS и других видов подавления, поэтому может использовать свою камеру с системой распознавания и обработки изображений. Она также способна анализировать свое местоположение и может лететь без поддержки GNSS в экстренных ситуациях. В случае неполадок вы можете безопасно вернуть ее на базу.
Наша компания участвует в ADEX во второй раз. В результате нашего предыдущего участия в ADEX мы начали сотрудничество с Азербайджанскими вооруженными силами. Затем мы провели демонстрационные испытания наших продуктов на азербайджанских объектах в прошлом году. Сейчас мы пытаемся завершить наши коммерческие и технические переговоры в этом году.
Наша цель — более мощно выйти на рынок в этом году. Поэтому в следующем году мы хотели бы доставить наш первый продукт в армию Азербайджана. Количество посетителей нашего павильона значительно увеличилось. Они подходят к нам и задают множество вопросов о продуктах и их возможностях. Кроме того, мы поддерживаем связь с другими странами для установления партнерских отношений по различным грузам и подсистемам.
Наша цель на ADEX — узнать о других компаниях, что они разрабатывают, и сравнить это с нашими продуктами, чтобы выявить наши преимущества.