Təlimdə iştirak edəcək Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin şəxsi heyətinin təntənəli qarşılanma mərasimi keçirilib
28 i̇yul 2020
Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında hərbi əməkdaşlıq haqqında sazişə əsasən, illik plana uyğun olaraq ölkəmizdə hər iki ölkənin quru qoşunları və hərbi hava qüvvələrinin iştirakı ilə iyulun 29-dan avqustun 10-dək  keçiriləcək birgə genişmiqyaslı döyüş atışlı taktiki və taktiki-uçuş təlimlərində iştirak edəcək Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin şəxsi heyətinin Bakıya gəlməsi münasibətilə təntənəli qarşılanma mərasimi olub.
Əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin hərbi hissənin ərazisində ucaldılan büstü önünə gül dəstələri qoyulub, Ulu Öndərin və ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Təlimlərə iki ölkə ordularının şəxsi heyəti, zirehli texnikası, artilleriya qurğuları və minaatanları, Hərbi Hava Qüvvələrinin döyüş və nəqliyyat helikopterləri, həmçinin hava hücumundan müdafiə və zenit-raket bölmələri cəlb ediləcək.

A solemn welcoming ceremony was held for military personnel of the Turkish Armed Forces participating in the exercises
28 july 2020
A solemn welcoming ceremony was held in regard to the arrival in Baku of the military personnel of the Turkish Armed Forces involved in the Azerbaijani-Turkish Live Fire Joint Large-Scale Tactical and Flight-Tactical Exercises with the participation of the Land Forces and the Air Force of both countries. The exercises will be held in accordance with the Agreement on Military Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey and according to the annual plan in our country from July 29 to August 10.
First, flowers were laid at the bust of national leader Heydar Aliyev on the territory of the military unit. Then, the memory of the Great Leader and the shahids (martyrs) who fell for the independence and territorial integrity of our country was honored by observing a minute of silence.
The exercises will involve military personnel, armored vehicles, artillery mounts and mortars, combat and transport helicopters of the Air Force, as well as Air Defense Units and Anti-Aircraft Missile Units of the Armies of the two countries.