Səfir: "Fransa ANAMA ilə əməkdaşlıq təklifi irəli sürüb"
“Fevralın 7-də Azərbaycanın 8 erməni əsgərini qarşı tərəfə təhvil verməsi və onların Fransa təyyarəsi ilə İrəvana göndərilməsi hazırda Avropada yaşadığımız gərgin təhlükəsizlik kontekstində yaxşı xəbərdi”.
APA-nın xəbərinə görə, bunu Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qross deyib.
Fransalı diplomat bildirib ki, hər iki tərəfin bu cür xoşməramlı jestləri Azərbaycan və Ermənistanın sülhə doğru irəliləməsinə şərait yaradacaq.
“8 erməni əsgərinin qarşı tərəfə təhvil verilməsi Fransa Prezidenti Emmanuel Makron və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin dəstəyi ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş nazir Nikol Paşinyanın başladıqları dialoq, diplomatiya və gərginliyin azaldılması səylərinin nəticəsidir. Bu, xüsusilə dörd liderin fevralın 4-də onlayn keçirilən görüşündən sonra baş verdi”.
Səfir deyib ki, Fransa Azərbaycanın bu jestini yüksək qiymətləndirir.
“8 erməni əsgərinin qaytarılması sərhəddə gərginliyin azaldılması, delimitasiya və demarkasiya, Azərbaycan və Ermənistan arasında kommunikasiya xətlərinin açılması kimi sahələrdə güclü siyasi iradə tələb edəcək",- deyə Zakari Qross əlavə edib.
O bildirib ki, sülh prosesinə keçid humanitar sahədə digər irəliləyişlərə də yol açacaq. Zakari Qross minalardan təmizləmə və mina qurbanlarına yardım sahəsində Fransanın ANAMA ilə əməkdaşlıq təklifi irəli sürdüyünü bildirib:
“Onilliklərlə davam edən münaqişədən sonra əhali arasında etimadı bərpa etmək və ailələrin ağrı-acısını yüngülləşdirmək, xüsusən də saxlananların öz yaxınlarına qovuşmasına imkan yaratmaq, itkin düşənlərin qalıqlarını müəyyən etmək, mina qurbanlarına yardım göstərmək və ərazilərin minalardan təmizlənməsini təmin etmək həqiqətən də lazımdır. Məhz bu səbəbdən Fransa ötən il olduğu kimi 2022-ci ildə də Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin köməyi ilə itkin düşmüş şəxslərin müəyyən edilməsinə kömək etmək üçün tərəflərlə və xüsusilə Azərbaycanla işləməyə davam edəcək".

Посол: Франция предложила сотрудничество с ANAMA
“Возвращение Азербайджаном 7 февраля 8 армянских солдат и отправка их французским самолетом в Ереван были хорошей новостью в контексте напряженности, в которой мы сейчас находимся в Европе”.
Как передает АПА, об этом заявил посол Франции в Азербайджане Закари Гросс.
Французский дипломат отметил, что подобные жесты доброй воли с обеих сторон создадут условия для продвижения Азербайджана и Армении к миру.
“Передача 8 армянских солдат противоположной стороне является результатом диалога, дипломатии и усилий по снижению напряженности, начатых президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном при поддержке президента Франции Эммануэля Макрона и президента Совета Европейского Союза Шарля Мишеля. Это произошло, в частности, после онлайн-встречи четырех лидеров 4 февраля”.
Посол отметил, что Франция высоко ценит этот жест Азербайджана.
"Возвращение 8 армянских солдат требует сильной политической воли, как и в таких областях, как снижение напряженности на границе, делимитация и демаркация, открытие коммуникационных линий между Азербайджаном и Арменией", - добавил Закари Гросс.
Он отметил, что переход к мирному процессу приведет и к другим прорывам в гуманитарной сфере. Закари Гросс заявил, что Франция выдвинула предложение о сотрудничестве с ANAMA в области разминирования и помощи жертвам мин:
"После десятилетий конфликта действительно необходимо восстановить доверие среди населения и смягчить боль и страдания семей, в частности, позволить задержанным воссоединиться со своими близкими, найти останки пропавших без вести, оказать помощь жертвам мин и обеспечить очистку территорий от мин. Именно поэтому Франция, как и в прошлом году, в 2022 году с помощью Международного Комитета Красного Креста продолжит работать со сторонами и, в частности, с Азербайджаном, чтобы помочь в выявлении пропавших без вести лиц".