Regionda ən böyük Beynəlxalq Müdafiə sərgisi olan ADEX 2018 Sentyabr ayının 25-i start götürəcək
25-27 sentyabr 2018-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində 3-cü “ADEX2018” Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə sərgisi keçiriləcəkdir. Bu genişmiqyaslı tədbir regionda ən böyük silah və hərbi texnika ekspozisiyalarından biri olmaqla yanaşı müasir silah və avadanlıqların, o cümlədən Azərbaycanın müdafiə sənayesi kompleksinin gücü və qüdrətinin nümayişidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev hər sərgidə olduğu kimi bu il də sərginin iştirakçı və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlamış və bu məktub sərginin rəsmi kataloqunda dərc ediləcəkdir. Sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi və “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkətinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.
“ADEX2018” sərgisi dünyanın 29 ölkəsini təmsil edən 224 şirkəti bir araya gətirmişdir. Sərgidə Azərbaycan, Belarus, Çin, Fransa, İsrail, Pakistan, İran, Rusiya, Serbiya, Türkiyə və Ukraynanın aparıcı şirkətlərindən ibarət 11 milli stendinin də iştirakı nəzərdə tutulmuşdur. Bir sıra sərgi iştirakçısı ölkələr əvvəlki illərlə müqayisədə öz milli ekspozisiyalarının sahəsini böyütmüşdürlər. Təmsil olunan şirkətlərin sayının çoxluğuna görə ilk dördlüyə daxil olan ölkələr sırasına Türkiyə (41 şirkət), Rusiya (25 şirkət), İsrail (14 şirkət) və Belarus (10 şirkət)  daxildir. İştirakçıların coğrafiyası Estoniya, Hindistan və Qazaxıstan kimi ölkələrin hesabına genişlənmişdir. Ümumilikdə, ziyarətçi şirkət və qurumlarla birlikdə sərgi coğrafiyası 44 ölkəni əhatə etməkdədir. “ADEX2018” sərgisinin qeydiyyat sponsoru qismində isə Türkiyə Respublikasının Müdafiə Sənayesi Başqanlığı çıxış etmişdir.
Sərginin fəal iştirakçıları kimi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, eləcə də nazirliyin nəzdindəki istehsalat birlikləri və zavodlar, o cümlədən ANAMA agentliyi əsas rol oynamışdır. Burada peşəkarlar ölkənin müdafiə sənayesinin yenilikləri, habelə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin mövcud və inkişaf edən potensialı ilə yaxından tanış ola bilmək şansı əldə edəcəkdir. Bundan başqa, bu il Azərbaycandan "Caspian Ship Building Company”, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP), “Vitta” Elmi-texniki şirkəti və Hərbi Hava Qüvvələrinin Silah və zirehli texnikaya texniki baxış üzrə servis mərkəzi sərgidə ilk dəfə çıxış edəcəkdir.
Sərgiyə mətbuat nümayəndələri də böyük maraq göstərmişdir. Belə ki, “ADEX2018” sərgisinə 18 ölkədən  62 aparıcı beynəlxalq və yerli xüsusi media - jurnallar, veb saytlar, xəbər agentlikləri informasiya dəstəyi göstərmişdir. Ümumilikdə, sərgidə 100-dən artıq mətbuat nümayəndəsi akkreditasiyadan keçmişdir. Tədbirin baş informasiya tərəfdaşı Böyük Britaniyanın “IHS Jane's Defence Weekly” dərgisi, rəsmi internet gündəliyi və Veb TV isə Belçikanın “Army Recognition” jurnalı olmuşdur. Eyni zamanda, “Azeri Defence” jurnalı da sərginin informasiya tərəfdaşı qismində çıxış etmişdir.
Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və açıq meydançasını əhatə edən sərgi, ərazi baxımından 10%-lik artım nümayiş etdirmişdir. Beləliklə, “ADEX2018” sərgisində Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) və Raket Əleyhinə Müdafiə (RƏM) sistemləri, Hərbi gəmiqayırma, Silah sistemlərinin hazırlanması və modernləşdirilməsi, Hərbi-elmi tədqiqat, PUA sistemləri, Robot-texniki kompleksləri, Atıcı silahlar, döyüş sursatları və təchizatları, demilitarizasiya sistemləri, raket və artilleriya silahları, reaktiv yaylım atəşi sistemi (RYAS), optik-elektron və lazer texnikası, zirehli texnika, sualtı qayıqlar, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) kiber-təhlükəsizliyi, radioelektron müharibə və komandanlıq, idarəetmə, rabitə, kompüter, kəşfiyyat, müşahidə və məlumattoplama (C4ISR) sistemləri, hərbi dəmiryolu qüvvələrinin texnika və avadanlıqları, silahların istehsalı, təmiri və utilizasiyası üzrə texnologiya və avadanlıqlar, eləcə də digər sektorların sərgidə təqdimatı nəzərdə tutulmuşdur. “Aselsan”, “CETC”, “Damen”, “MBDA”, “Norinco”, “IAI”, “Roketsan”, “Rosoboronexport”, “Thales” və digər şirkətlərin hərbi texnika nümayişi ilə çıxışı nəzərdə tutulmuşdur. Bu il digər sektorlar ilə yanaşı, hərbi-aviasiya sənayesi sektoru da geniş təqdim olunmuş və bu sektorda “MİQ” (“МИГ”), “TUSAŞ”, “Leonardo”, “ОАК”, “Motor Siç”, “Rusiya Vertolyotları” və “Aeronautics Group” kimi dünyaca məşhur korporasiya və şirkətlər iştirak etmişdir.
Sərginin açıq meydançası da ayrıca diqqətə layiqdir. Belə ki, burada müxtəlif dünya ölkələrinin şirkətləri təmsil olunmuşdur. Sərginin açıq meydançasında silahlar, hərbi və xüsusi təyinatlı texnika, maddi-texniki təchizat vasitələri, eləcə də ordunun gündəlik fəaliyyəti və hərbi qulluqçuların məişət təminatı üçün nəzərdə tutulmuş vasitələrdən ibarət statik ekspozisiyanın yerləşdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Bu il “ADEX2018” sərgisi xarici nümayəndə heyətlərinin planlaşdırılmış səfərlərinin sayına görə keçən iki sərgidən daha yüksək göstərici əldə etmişdir. Belə ki, sərgidə dünyanın 23 ölkəsini təmsil edən 34 yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyətinin ziyarəti nəzərdə tutulmuşdur. Misir, Qazaxıstan və Özbəkistan “ADEX” sərgisinə nümayəndələrini ilk dəfə göndərən ölkələr arasında yer almışdır. Sərgi çərçivəsində nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə Azərbaycanın nazirlik və strukturlarının təmsilçiləri arasında danışıqların aparılması nəzərdə tutulmuşdur. Bu danışıqlar zamanı ikitərəfli hərbi-texniki əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi planlaşdırılmaqdadır. Bakı Ekspo Mərkəzinin üçüncü zalında İkitərəfli görüşlərin keçirilməsi üçün xüsusi danışıq zonası yaradılmışdır.
Beynəlxalq nümayəndə heyətləri və şirkətlər tərəfindən “ADEX” sərgisinə göstərilən maraq Azərbaycanın regionda mühüm strateji əhəmiyyətini bir daha təsdiq etmişdir.
Ənənəvi olaraq, sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində informativ və əyləncəli tematik tədbirlər, o cümlədən ölkənin müdafiə və təhlükəsizliyi üçün nəzərdə tutulmuş innovativ tədqiqat, məhsul və texnologiyalar sahəsində təqdimatların keçirilməsi planlaşdırılmışdır.
Sərgi iştirakçılarının böyük əksəriyyəti öz yeni məhsullarının nümayişi üçün bu il keçirilən sərgidən istifadə etmək niyyətində olduqlarını bəyan etmişdir. Sərginin xüsusi platforma funksiyasını yerinə yetirməsi üçün yerli və xarici istehsal olan silah, hərbi texnika, yeni texnologiya və materiallar, habelə elm və sənayenin digər sahələrində əldə edilmiş nailiyyətlər, eləcə də bu nailiyyətlərin müdafiə sənayesi müəssisələrindəki istehsalat prosesində tətbiqinin fəal şəkildə təqdim olunması nəzərdə tutulmuşdur. Ukraynanın “ArtOS” artilleriya atəşinin avtomatlaşdırılmış idarəolunma kompleksi, “IHTAR Anti-Drone System” PUA əleyhinə sistem (“ASELSAN” şirkəti), taktiki qarşılıqlı hərəkət simulyatoru (“Zen TacSim” şirkəti), “VITTA” pilotsuz uçuş aparatları, termobarik məhsul çeşidləri (“Arsenal” şirkəti), “Corvette” dəniz gəmiləri (“Dearsan” şirkəti), raket və raket kompleksləri (“Roketsan” şirkəti), trenajorlar və öyrədici oyunlar (“Simsoft” şirkəti), nəqliyyat vasitələri (“Yugoimport” şirkəti), 7,62x51mm çaplı “MG-M2” pulemyotu (“Arsenal” şirkəti), hərbi geyim və aksessuarlar (“Труд” şirkəti), kamuflyaj geyimi (Bakı Tikiş Fabriki), “Milli qayıq” konsepsiyası (“СSBC Ltd.” şirkəti) və digərləri bəyan edilmiş yeni məhsullar arasında yer almışdır.
Bu il sərgi üçün əlavə tədbirlər proqramı da hazırlanmış və sərginin ikinci iş günü istehsalçı şirkətlərin nümayəndələri ilə sifarişçilər arasında ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Bu il bütün Azərbaycan öz tarixinin şanlı hadisəsini - Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin (AXC) qurulmasının 100-cü il dönümünü və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasının 100 illik yubileyini təntənəli surətdə qeyd etmişdir. Azərbaycan Hərb Tarixi və Milli Azərbaycan Tarixi muzeylərinin sərgidə iştirakını xüsusi vurğulamaq lazımdır. Belə ki, sərgidə hər iki qurumun ölkənin bu şanlı tarixinə həsr olunmuş unikal silah və geyim ekspozisiyaları ilə çıxışı nəzərdə tutulmuşdur. Həmçinin sərginin proqramına Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi orkestrinin ifası, Burhan İmranoğlunun ifasında barıtla unikal rəsm metodunun nümayişi və “Dirçəliş” Gənclərin Sosial-Psixoloji Reabilitasiya Mərkəzini təmsil edən uşaqlar tərəfindən çəkilmiş rəsmlərdən ibarət bədii sərgi daxil edilmişdir. Əlavə tədbirlər proqramının zəngin məlumat məzmunu və dolğunluğu cəmiyyətdə vətənpərvərlik ruhunu formalaşdırmaq və gənclər arasında hərbi xidmətin nüfuzunu artırmaq üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Sərgiyə girişin 25-26 sentyabr tarixlərində hərbi, hüquq mühafizə və müdafiə sənayesi, habelə əlaqədar sənaye sahələrinin mütəxəssisləri, eləcə də ali hərbi məktəblərin tələbələri üçün açıq olması nəzərdə tutulmuşdur. 27 sentyabr tarixində kommersiya strukturlarında fəaliyyət göstərən şəxslər öz şəxsiyyət vəsiqələrini təqdim etməklə sərgini ziyarət edə biləcəkdir. Eyni zamanda, sərginin üçüncü günü ölkənin müdafiə qüdrəti ilə yaxından tanış olmaq və bununla da vətənpərvərlik ruhunun aşılanması məqsədilə azyaşlılar da valideynləri ilə birlikdə sərgini ziyarət edə biləcəklər. Bu istiqamətdə bütün ziyarətçilər veb-saytda qeydiyyatdan keçməlidirlər.
Beləliklə, “ADEX” sərgisi dünyanın silah bazarında ixrac üçün təklif olunan hərbi sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq imkanı yaratmışdır. “ADEX” sərgisi ən son silah nümunələrinin nümayiş olunması və beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində yeni müqavilələrin imzalanması üçün əla platformaya çevriləcəkdir. İştirakçı şirkətlər barədə bütün məlumatların sərginin rəsmi kataloqunda dərc olunması nəzərdə tutulmuşdur. Şirkətlərin yeni məhsulları barədə xəbərlər, ixtiraçı və mütəxəssislərdən götürülmüş müsahibələrlə isə “ADEX2018 Xəbərləri” qəzetinin xüsusi buraxılışında, sərginin www.adex.az veb-saytında və sosial şəbəkələrdə tanış olmaq mümkün olacaqdır.

The largest International Defence Exhibition in the region ADEX 2018 starts on September 25
The 3rd Azerbaijan International Defence Exhibition ADEX 2018 will be held at Baku Expo Center in the capital of Azerbaijan from the 25th to the 27th of September. This large-scale event enjoys the status of a major regional exposition of weapons and military equipment; ADEX 2018 is a grand display of modern weaponry and equipment, where the force and power of Azerbaijan’s military and industrial complex is showcased. The President of the Republic of Azerbaijan H.E. Ilham Aliyev sent a greeting letter to the participants of the exhibition which is placed in the official catalog of the ADEX 2018 exhibition. The initiator of the exhibition is the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan, and the exhibition is also supported by the Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan. The exhibition will be organised by Caspian Event Organisers, CEO.
This year, 224 companies from 29 countries take part in the ADEX. The exhibition features 11 national stands from Azerbaijan, China, France, Iran, Israel, Russia, Serbia, Turkey, the Republic of Belarus, Ukraine, Pakistan, and representing leading companies from these countries. Many countries have expanded the area of ​​their national expositions; the top four with the largest number of companies represented are Turkey (41 companies), Russia (25 companies), Israel (14 companies) and Belarus (10 companies). In total, companies and delegations take part at the exhibition from 44 countries. The registration sponsor of the ADEX 2018 exhibition is the Secretariat of the Defence Industry of Turkey.
The Ministry of Defence Industry and its related structures and plants, and ANAMA, actively participate at the exhibition. Here, the industry professionals will be able to get acquainted with the new products of Azerbaijan’s defence complex and witness both the current and growing capabilities of the Armed Forces of Azerbaijan. Moreover, this year’s newcomers from Azerbaijan are the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, Caspian Shipbuilding Company, the science and technology company Vitta, High Tech Park (ANAS), Service Centre for Armament and Military Equipment of Air Defence.
The media also shows great interest in the exhibition. Information support for the exhibition is provided by over 62 leading international and local specialized media from 18 countries - magazines, websites, and news agencies. In total, more than 100 media representatives are accredited at the exhibition. The general information partner of the exhibition is IHS Jane's Defence Weekly (UK), and the Official Online Show Daily and Web TV of the exhibition is Army Recognition (Belgium), while the official Media partner is the Azeri Defence magazine (Azerbaijan).
The exhibition, occupying three halls of the Baku Expo Center as well as open spaces, is 10% larger this year. Thus, ADEX 2018 will represent the following sectors: Air Defence (AD) and Missile Defence (MD) Systems; Military Shipbuilding; Development and Upgrade of Weapons Systems; Military Research; UAV Systems; Robotic Systems; Small Arms, Ammunition and Accoutrements; Demilitarization Systems; Missile and Artillery Rounds; MLRS; Electro-optical and Laser Technology; Armoured Vehicles; Submarines; Cyber-security of Naval Forces; EW & C4ISR Systems; Machinery and Equipment of Railway Troops; Technology and Equipment for Manufacture, Maintenance and Disposal of Weapons, and many more. Such well-known companies as Aselsan, CETC, Damen, MBDA, Norinco, IAI, Roketsan, Rosoboron Export, Thales and others will participate with demonstrations of military equipment. Alongside the other sectors, this year’s exhibition will widely feature the military aviation industry sector where famous corporations such as MIG, TUSAS, Leonardo, United Aircraft Corporation (UAC), Motor Sich, Russian Helicopters and Aeronautics Group will participate.
Companies from around the world occupy a separate open exhibition area deserving special attention. The outdoor area will host a static exposition of weapons, military and special equipment, logistics, as well as a variety of products required for daily activities of the army and the day-to-day life of their personnel.
The ADEX 2018 exhibition breaks the record for the number of scheduled visits by foreign delegations. 34 high-level official delegations from 23 countries of the world will visit the event, which is more than at previous exhibition. Among the countries sending delegations to the ADEX exhibition for the first time are Egypt, Uzbekistan and Kazakhstan. As part of the exhibition, it is planned to hold negotiations between the heads of foreign delegations and representatives of Azerbaijani departments and entities, where the prospects of bilateral military-technical cooperation will be discussed. A special negotiation zone has been designated in the third hall of Baku Expo Center for holding such bilateral meetings. The immense interest shown in ADEX on the part of international delegations and companies once again confirms the high status and importance of Azerbaijan as an important strategic partner.
As is tradition, the business program of ADEX 2018 will be rich in thematic events with informative and eye-catching content; these events include presentations in the field of innovative research, developments and technology in the field of national defence and security.
More than half of the exhibitors have expressed that they plan to use the exhibition to present new products. The exhibition will become an active demonstration platform for armament, military transport of local and foreign production, new technologies, materials and the achievements of other branches of science and industry, to foment their introduction into production at enterprises of the defence-industry complex. Among these innovations are the Ukrainian automated fire control system for artillery batteries ArtOS; IHTAR Anti-Drone System (ASELSAN), the tactical interaction simulator (Zen TacSim), VITTA unmanned aerial vehicles; a range of products from Arsenal; Corvette sea vehicles from Dearsan; rockets and missile complexes from Roketsan; simulators and training games from Simsoft; vehicles from Yugoimport; the 7,62x51mm machine gun Arsenal MG-M2 (Arsenal); military uniforms and accessories from Trud; camouflage clothing from Baku Weaving Factory; the "National Boat" concept from SSBC Ltd; and much more.
A programme of additional events has been arranged for the exhibition, including B2B meetings between representatives of manufacturing companies and customers on the second day.
This year all of Azerbaijan solemnly celebrated the glorious date in its history - the 100th   anniversary of the formation of the Azerbaijan Democratic Republic and the 100th anniversary of the creation of the Armed Forces of Azerbaijan. The participation of Museum of Military History and the National Museum of the History of Azerbaijan has made the exhibition even more spectacular; they both exhibit unique expositions of weapons and uniforms, which are dedicated to these landmark occasions in the history of Azerbaijan.
The programme also includes a performance of the military orchestra of the Armed Forces of Azerbaijan, a demonstration of a unique method of gunpowder drawing by Burhan Imranoglu, and an art exhibition of paintings by children of the Dirchelish Youth Socio-psychological Rehabilitation Centre. The content and richness of the programme of additional events are designed to reinforce the spirit of patriotism in our society and to elevate the prestige of military service, especially among our youth.
Entrance to the exhibition from September 25-27 is restricted to professionals involved in the military and defence industry and related industries, as well as students of higher educational military institutions. On September 27 those working in commercial entities will be able to visit the exhibition by presenting their identity cards. On-site registration is required for all visitors.
The ADEX exhibition will provide an opportunity for industry professionals to get acquainted with modern defence technologies and samples in a variety of MIC industries, and catch up on the latest developments of military equipment that are being offered for export on the world’s arms markets. ADEX will be an excellent platform to demonstrate the latest weapons and to finalize new agreements in the field of international military-technical cooperation. Descriptions and contact information for all the participating companies will be published in the official exhibition catalogue, and news about new company developments, as well as interviews with inventors and experts can be seen in a special issue of ADEX 2018 News. These can also be reviewed at the web-site of the exhibition (www.adex.az) and on social networks.