Prezident İlham Əliyev Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
7 sentyabr 2017 0000
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 7-də Rusiya Federasiyası Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Rusiya Federasiyası Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimovla qərbli həmkarları arasında Bakıda növbəti görüşün keçirilməsi üçün Azərbaycan tərəfinin məmnunluqla şərait yaratdığını vurğuladı və qeyd etdi ki, bu danışıqlar risklərin qarşısının alınması, qarşılıqlı etimadın möhkəmlənməsi işinə xidmət edir. Biz qlobal miqyasda ümumi gərginliyin azaldılmasında maraqlıyıq və Bakıda artıq ikinci dəfədir ki, bu mühüm danışıqların keçirilməsindən məmnunluq hissi duyuruq. Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, bu danışıqlar həm Azərbaycana olan etimadın nümunəsidir, eyni zamanda, Azərbaycan ilə Rusiya arasında ikitərəfli münasibətlərin yaxşı göstəricisidir. Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında bütün digər sahələrdə olduğu kimi, hərbi və hərbi-texniki sahədə də uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirilir. Bu yaxınlarda keçirilən Beynəlxalq Ordu Oyunlarına toxunan dövlətimizin başçısı Azərbaycanın da bu yarışların keçirildiyi məkana çevrildiyini vurğulayaraq qeyd etdi ki, ölkəmiz bu tədbirlərə az bir zamanda qoşulmasına baxmayaraq, artıq fəal iştirakçıya çevrilib.
Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında hərbi və hərbi-texniki əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu bildirdi və qeyd etdi ki, Rusiya Federasiyası Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimovun səfəri gündəlikdə duran məsələlərin və əməkdaşlığımızın perspektivlərinin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaradır.
Valeri Gerasimov Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikasının bütün sahələrdə, o cümlədən hərbi və hərbi-texniki sahələrdə də uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdiyini dedi. O qeyd etdi ki, ölkələrimiz arasında ənənəvi olaraq dostluq münasibətləri mövcuddur və Azərbaycan Rusiyanın strateji tərəfdaşıdır.
Beynəlxalq Ordu Oyunlarına toxunan Rusiya Federasiyası Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi məmnunluqla vurğuladı ki, Azərbaycan komandası ötən il iki oyunda iştirak etmişdisə, bu il artıq beş yarışda iştirak edib və tədbirlərdən birinin təşkilatçısı olub.

Президент Ильхам Алиев принял делегацию во главе с начальником Генерального штаба Вооруженных сил России
7 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с начальником Генерального штаба Вооруженных сил Российской Федерации Валерием Герасимовым.
Подчеркнув, что азербайджанская сторона с удовольствием создала условия для проведения в Баку очередной встречи между начальником Генерального штаба Вооруженных сил Российской Федерации Валерием Герасимовым и его западными коллегами, глава государства отметил, что данные переговоры служат предотвращению рисков, укреплению взаимного доверия. Мы заинтересованы в ослаблении общей напряженности в глобальном масштабе и испытываем чувство удовлетворением оттого, что эти важные переговоры уже во второй раз проводятся в Баку. Президент Ильхам Алиев отметил, что данные переговоры являются примером доверия к Азербайджану, в то же время это - хороший показатель двусторонних отношений между Азербайджаном и Россией. Глава государства подчеркнул, что между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией осуществляется успешное сотрудничество в военной и военно-технической сфере, как и во всех других областях. Коснувшись состоявшихся недавно Армейских международных игр, глава государства отметил, что Азербайджан также стал местом проведения данных соревнований. Он подчеркнул, что, несмотря на то, что наша страна недавно присоединилась к этим мероприятиям, она уже превратилась в активного участника.
Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в дальнейшем успешном развитии военного и военно-технического сотрудничества между нашими странами и отметил, что визит начальника Генерального штаба Вооруженных сил Российской Федерации Валерия Герасимова создает хорошую возможность для обсуждения вопросов повестки дня и перспектив нашего сотрудничества.
Валерий Герасимов сказал, что Российская Федерация и Азербайджанская Республика успешно сотрудничают во всех областях, в том числе в военной и военно-технической сфере. Он подчеркнул, что между нашими странами существуют традиционные дружественные отношения, и Азербайджан является стратегическим партнером России.
Коснувшись Армейских международных игр, начальник Генерального штаба Вооруженных сил Российской Федерации с удовлетворением отметил, что если в прошлом году азербайджанская команда принимала участие в двух играх, то в нынешнем она участвовала уже в пяти соревнованиях и являлась организатором одного из мероприятий.