Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Komanda Məntəqəsində operativ müşavirə keçirilib
7 oktyabr 2020
Oktyabrın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Komanda Məntəqəsində olub.
Müdafiə naziri Zakir Həsənov Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə raport verdi.
Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müdafiə Nazirliyinin Mərkəzi Komanda Məntəqəsində Müdafiə Nazirliyinin rəhbər heyəti və cəbhə bölgəsində yerləşən birlik komandirlərinin iştirakı ilə operativ müşavirə keçirildi.

Operational meeting was held under the leadership of President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev at Central Command Post of the Ministry of Defense
7 october 2020
President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief Ilham Aliyev has today visited the Central Command Post of the Ministry of Defense.
Defense Minister Zakir Hasanov reported to President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
An operational meeting was held under the leadership of President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev at the Central Command Post of the Ministry of Defense with the participation of the leadership of the Defense Ministry and the commanders of the joined units located in the frontline zone.