Nazir “MiQ-29”ların təlim mərkəzinin açılışında
Aprelin 18-də müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov və Müdafiə Nazirliyinin digər rəhbər heyəti Aviasiya təmiri zavodunda olub.
Bununla bağlı Müdafiə Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, müdafiə nazirinə təyyarə və helikopter aqreqatlarının, mühərrik və reduktorlarının, aviasiya texnika və avadanlığının, eləcə də radioelektron avadanlıq və aviasiya silahlarının təmiri sexlərində həyata keçirilən cari fəaliyyətlər barədə məruzə olunub. Nazir aviasiya vasitələrinin hazırlığı, aqreqatların cari təmiri və reqlament işlərinin gedişi ilə maraqlanıb.
Sonra müdafiə naziri HHQ-nin MiQ-29 qırıcı təyyarələrinin təlim-məşq mərkəzinin açılışında iştirak edib.
General-polkovnik Z.Həsənov mərkəzin aviasiya mühəndisləri, aviasiya silahları, uçuşların idarəolunması və təhlili siniflərində olub, hərbi pilotların hazırlıq məşqlərini izləyib və müvafiq tapşırılar verib.
Qeyd olunub ki, burada quraşdırılmış simulyasiya qurğuları eyni vaxtda iki və ya dörd təyyarənin uçuşunu təmin etməyə imkan verir.

Министр на открытии центра МиГ-29
Министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов и руководящий состав министерства 18 апреля посетили Авиационный ремонтный завод.
Об этом сообщает оборонное ведомство.
Министру обороны было доложено о деятельности, проводимой в цехах по ремонту агрегатов, двигателей и редукторов самолетов и вертолетов, авиационной техники и оборудования, а также радиоэлектронного оборудования и авиационного вооружения. Министр поинтересовался подготовкой авиационных средств, текущим ремонтом агрегатов и ходом регламентных работ.
Затем министр обороны принял участие в открытии учебно-тренировочного центра истребителей Миг-29 ВВС.
Генерал-полковник З.Гасанов побывал в классах авиационных инженеров, авиационного вооружения, управления полетами, проведения анализа полетов, наблюдал за подготовительными тренировками военных пилотов и дал соответствующие указания.
Министру обороны было доложено, что установленные здесь симуляционные тренажеры позволяют обеспечить полеты двух или четырех самолетов одновременно.
Министру обороны были продемонстрированы принадлежности для высотных работ и оборудование, предназначенные для летного состава.