Müdafiə sənayesi pandemiyadan sonra özünün tarixində görünməmiş yüksəliş dövrünü yaşayacaq
"Caspian Event Organizers" şirkətinin,“Azeri Defence” jurnalının baş redaktoru Rəşad Süleymanov ilə müsahibəsi
Hal-hazırda Azərbaycanın müdafiə sənayesi bazarının vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz? Hərbi sənaye məhsullarını istehsal edən müəssisələr nə dərəcədə aktiv işləyirlər? Dünyada hərbi sənaye məhsulları bazarında hansı tendensiyalar müşahidə olunur?
- Əvvəlcə maraqlı və günümüz üçün aktual olan suala görə təşəkkür edirəm! Bu gün dünyada müdafiə sənayesi ən gəlirli və perspektivli sahələrdən biridir. Təhlillərimiz əsasında deyə bilərəm ki, Azərbaycanda da qanunvericilik bazasının liberallaşdırılması, dövlət tərəfindən aqrar sektorda, İKT sektorunda həyata keçirilən təşviq proqramlarının müdafiə sənayesində tətbiqi, Türkiyədə və Qazaxıstandakı kimi Müdafiə Sənayesinin İnkişafına Dəstək fondlarının yaradılması və digər tədbirlərlə qısa zamanda bu sahənin əhəmiyyətli inkişafına nail olmaq mümkündür. Müdafiə sənayesində məhsulların yaradılması, elmi-tədqiqat işləri ciddi maliyyə tələb edir. Belə bir fondun yaradılması ilə bağlı layihələrin maliyyələşdirilməsi yerli mühəndislərin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb edilməsi, xaricə beyin axınının qarşısının alınması, həmçinin özəl şirkətlərin perspektiv inkişafına dəstək baxımından əhəmiyyətlidir.
Bu gün müdafiə sənayesinin inkişafını özəl sektorun iştirakı olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Dünyada mövcud olan bu tendensiya Azərbaycanda da müşahidə olunur.
Dövlət və özəl sektorun, eləcə də elmi institutların, tədqiqat mərkəzlərinin iştirakı ilə müdafiə sənayesinin perspektiv inkişafını əhatə edən yol xəritəsinin hazırlanmasına ehtiyac vardır. Düşünürəm ki, gələcək hədəflərimizin müəyyən edilməsi, koordinasiyalı fəaliyyət daha yaxşı fayda verə bilər.
Sualınızın ikinci hissəsinə cavab olaraq, deyə bilərəm ki, hazırda Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin müəssisələri tərəfindən yerli ehtiyacların qarşılanması ilə yanaşı müəyyən məhsulların xaricə ixracı həyata keçirilir. Konkret rəqəmlər açıqlanmasa da, Nazirlər Kabinetinin 2019-cu ildə fəaliyyətinə dair hesabatında müdafiə sənayesi üzrə ixracatın 5,5 dəfə artdığı qeyd olunur. Bunun neçə faizini real ixrac, neçə faizini reeksportun təşkil etdiyi barədə məlumat mövcud deyil.
Hərbi müəssisələrin aktiv işləməsi bir neçə faktordan asılıdır: marketinq işinin düzgün qurulması, bazarın ciddi öyrənilməsi, analizi, müraciətlərə çevik reaksiyanın verilməsi və sifarişlərin cəlbi.
Çoxsaylı oyunçuların olduğu bazarda daimi mövcud olmaq üçün ilk növbədə çeviklik tələb olunur.
Qlobal miqyasda “COVID-19” pandemiyasına baxmayaraq, müdafiə sənayesi şirkətləri fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Bu gün dünya miqyasında pandemiya ilə mübarizədə əsas ağırlığı müdafiə sənayesi müəssisələri daşıyır. “Lockheed Martin”, “Northrop Grumman”, “BAE Systems”, SAAB, ROSTEX, ASELSAN, “Elbit Systems”, “Poly Technologies”, “Airbus”, “Leonardo” kimi dünya müdafiə sənayesinin “devləri” viruslu insanların aşkarlanmasından dezinfeksiya işlərinə və təxliyyə sistemlərinə, analiz cihazlarına, qoruyucu vasitələrədək çox sayda zəruri məhsulların yaradılması və istehsalını həyata keçirir.
Pandemiyanın geniş yayıldığı qonşu İranda, Türkiyədə, Rusiyada və Qazaxıstanda aparıcı müdafiə sənayesi şirkətləri qısa müddətdə və sürətli şəkildə məsafədən hərarət ölçən cihazların, xəstələrin daşınması üçün izolyasiya edilmiş xərəklərin, geyimlərin, maskaların, qoruyucu üzlüklərin, nəfəs aparatlarının, dezinfeksiyedici və temperatur ölçən dronların, mobil hospitalların istehsalını həyata keçirməyə və məhsulları xəstəxanalara çatdırmağa nail oldular. Rusiyanın və İranın hərbi müəssisələri də, demək olar ki, bioloji və bakteroloji mübarizə vasitələrinin istehsalına kökləniblər. Bioloji silahların tədqiqi ilə məşğul olan laboratoriyalar virusun tədiqiqi, onun neytrallaşdırılması istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparır.
Hal-hazırda və pandemiyadan sonrakı dövrdə hərbi təyinatlı məhsulların satışı bazarını necə xarakterizə edərdiniz? Pandemiyadan sonra bu bazar nə dərəcədə aktiv olacaq?
- Yeni tip koronavirus pandemiyasının müdafiə sənayesi sektoruna da ciddi zərər vurduğu, sifarişləri gecikdirdiyi, yeni satınalma müqavilələrinin təxirə salındığı dövlətlərin və istehsalçıların rəsmi açıqlamalarından hiss olunur. Burada dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsinə görə bir çox dövlətlərin “xərc kəmərlərini sıxmaları”nın da rolu az deyil.
Lakin əminliklə demək olar ki pandemiyadan sonrakı dövrdə müdafiə sənayesi özünün tarixində görünməmiş yüksəliş dövrünü yaşayacaq. Bundan da, şübhəsiz ki, bu gün – pandemiya dövründə öz doğru seçimini edən, vaxtını yeni məhsulların yaradılmasına həsr edən istehsalçılar qazanc əldə edəcəklər. “Soyuq müharibə” dövründə kimyəvi, bioloji və bakteroloji təhdidlərə hazırlıqlı olan ölkələrin anidən yaxalandıqları virusla mübarizədə “ehtiyatı əldən verdikləri” göründü. Dünyanı bürüyən pandemiya yenidən dövlətlərin KBRN (Kimyəvi, Bioloji, Radioaktiv və Nüvə) müdafiəsini gündəmə daşıyır ki, bu da postpandemiya dövründə KBRN sənayesinin yenidən canlanacağını proqnozlaşdırmağa əsas verir.
Faktiki olaraq, bu gün dünyanın bütün dövlətləri diqqəti silahlanmaya deyil, KBRN mübarizəyə yönəldib. Qeyd etdiyim kimi hazırlıqsız olduqlarından ordunun və mülki müdafiə qurumlarının ehtiyat fondlarından istifadə edirlər. Pandemiyadan sonra bir nömrəli məsələ həmin ehtiyatların bərpası olacaq. Eyni zamanda dövlətlər KBRN sistemlərinə soyuq müharibə dövründəkindən daha çox diqqət yetirəcəklər. Bu da müdafiə sənayesinin bu seqmenti üçün yeni imkanlar yaradacaqdır. Müdafiə sənayesi şirkətlərinin hazırkı dövrdə KBRN sistemlərinin, qoruyucu vasitələrin istehsalı üzrə çalışmaları ölkədaxili böyük ehtiyacları qarşılamaqdan əlavə, həm də postpandemiya dövründə ixrac potensialı deməkdir. Bu imkanlardan niyə də sənayemiz yararlanmasın?
Yaxın Şərq regionunda davam edən gərginlik, dünya miqyasında artan dron təhdidləri və s. təhdidlər bu sektorun inkişafını şərtləndirir.
Sərgi sənayesi böhran dövründə və pandemiyadan sonra müdafiə sənayesi bazarının inkişafına necə təsir göstərəcək?
- Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq, yanvar ayından dünya üzrə planlaşdırılan bütün sərgilər, o cümlədən müdafiə sərgiləri təxirə salınıb. Sərgilər müdafiə sənayesi sektorunda yeniliklərin müştərilərə tanıdılması, eləcə də istehsalçılar və istifadəçilər arasında biznes münasibətlərinin qurulması baxımından ən uyğun platformadır. Pandemiyadan sonra sərgilərdə də bir canlanma yaşanacağı şübhəsizdir. Hazırda bəzi sərgi təşkilatçıları virtual sərgilərin və B2B görüşlərin keçirilməsi üzərində işləyirlər. Hesab edirəm ki, sərgi təşkili sahəsində ixtisaslaşmış şirkətlərin bu sahədə yeni ideyalar ortaya qoymasına ehtiyac var.
Azərbaycanda sərgilərin təşkili və keçirilməsi sahəsində ixtisaslaşmış CEO şirkətinin də fəaliyyətlərini mütəmadi davam etdirdiyini, qarşıdakı aylar üçün planlaşdırılan sərgilərə ciddi hazırlıq gördüyünün şahidi olmaqdayıq. Əminəm ki, qısa müddətdə dünyanı bürüyən pandemiya aradan qalxacaq və sərgi sektorunda da əvvəlki kimi canlanma yaşanacaq. Bu işdə sizə uğurlar arzulayıram!

Оборонная промышленность будет переживать беспрецедентный период подъема в своей истории после пандемии
13 мая 2020
Главный редактор журнала” Азери Дефенс " Рашад Сулейманов
- Как Вы оцениваете состояние рынка оборонной промышленности Азербайджана в настоящее время? В какой степени активизируются предприятия, производящие продукцию военной промышленности? Какие тенденции наблюдаются на рынке продукции военной промышленности в мире?
- Прежде всего, спасибо за актуальный вопрос. Сегодня оборонная промышленность является одной из самых прибыльных и перспективных отраслей в мире. Исходя из нашего анализа, могу сказать, что благодаря либерализации законодательной базы в Азербайджане, применению государством программ стимулирования, реализуемых в аграрном секторе, секторе ИКТ, в оборонной промышленности, а также благодаря созданию фондов поддержки развития оборонной промышленности в Турции и Казахстане, и другим мерам, за короткое время можно добиться значительного развития этой сферы. Создание продукции в оборонной промышленности, научно-исследовательские работы требуют серьезного финансирования. Создания такого финансового фонда имеет большое значение с точки зрения привлечения отечественных инженеров к научно-исследовательской работе, предотвращения утечки мозгов за рубеж, а также поддержки развития перспективных частных компаний.
Сегодня невозможно представить развитие оборонной промышленности без участия частного сектора. Существующая в мире тенденция наблюдается и в Азербайджане.
Необходимо разработать дорожную карту, охватывающую перспективное развитие оборонной промышленности с участием государственного и частного секторов, а также научных институтов и исследовательских центров. Я думаю, что определение наших будущих целей и скоординированных действий может быть более полезным.
В ответ на вторую часть вашего вопроса, могу сказать, что в настоящее время предприятиями Министерства оборонной промышленности Азербайджана наряду с удовлетворением местных потребностей осуществляется экспорт определенных продуктов за рубеж. Хотя точные цифры не разглашаются, в отчете Кабинета министров о его деятельности в 2019 году также отмечается, что экспорт в оборонной промышленности увеличился в 5,5 раза. Нет информации о том, какой процент от этого составляет реальный экспорт, а какой процент - реэкспорт.
Активная работа военных предприятий зависит от нескольких факторов: правильная маркетинговая работа, серьезное изучение рынка, анализ, гибкая реакция на обращения и привлечение заказов.
Для постоянного присутствия на рынке, где много игроков, в первую очередь требуется гибкость и быстрота.
Несмотря на пандемию COVID-19 компании оборонной промышленности продолжают свою деятельность, в том числе и в борьбе с пандемией. Разработчики мировой оборонной промышленности, такие как “Lockheed Martin”, “Northrop Grumman”, “BAE Systems”, SAAB, ROSTEX, ASELSAN, “Elbit Systems”, “Poly Technologies”, “Airbus”, “Leonardo”, занимаются созданием и производством большого количества необходимой продукции от обнаружения людей с вирусом до дезинфекционных и эвакуационных систем, анализирующих устройств, средств защиты.
В соседнем Иране, Турции, России и Казахстане, где широко распространена пандемия, ведущим компаниям оборонной промышленности в кратчайшие сроки удалось установить дистанционно измерительные приборы, изолированные движения для перевозки пациентов, одежду, маски, защитные покрытия, дыхательные аппараты, дезинфицирующие и температурные измерительные дроны, производство мобильных госпиталей и доставку продуктов в больницы. Военные предприятия России и Ирана также, можно сказать, сосредоточились в производстве биологических и бактериологических средств борьбы. Лаборатории, занимающиеся изучением биологического оружия, проводят научно-исследовательские работы по изучению вируса и его нейтрализации.
-Как бы Вы охарактеризовали рынок сбыта продукции оборонного промышленного комплекса в настоящее время и в период после пандемии? Насколько активен этот рынок будет после пандемии?
- Пандемия наносит серьезный ущерб сектору оборонной промышленности, задерживает заказы, задерживает новые контракты на закупку. Немаловажную роль здесь играет и то, что из-за падения цен на нефть на мировом рынке многие государства вынуждены потуже затянуть пояса.
Но с уверенностью можно сказать, что в период после пандемии оборонная промышленность будет переживать беспрецедентный период подъема в своей истории. И, несомненно, сегодня в период пандемии выиграют производители, которые сделали правильный выбор и посвятили свое время созданию новых продуктов. Страны, которые были подготовлены к химической, биологической и бактериологической угрозам во время холодной войны, оказались бессильными в борьбе с вирусом. Пандемия, охватывающая мир, вновь ставит под угрозу радиационную, химическуюбиологическую и ядерную защиту (РХБЗ, CBRN) государств, что дает основание прогнозировать возрождение этой индустрии в постпандемический период.
Фактически, сегодня все государства мира сосредоточили свое внимание не на вооружении, а на CBRN защите. Как я уже отметил, из-за своей неподготовленности государства используют резервные фонды армии и учреждений гражданской обороны. Вопрос номер один после пандемии будет воспроизводить эти ресурсы. В то же время государства будут уделять большое внимание системам CBRN во время холодной войны. Это откроет новые возможности для этого сегмента оборонной промышленности. Работа компаний оборонной промышленности по производству систем CBRN, защитных средств в настоящее время представляет собой экспортный потенциал как в дополнение к удовлетворению больших потребностей внутри страны, так и в постпандемический период. Почему бы и нашей отрасли не воспользоваться этими возможностями?
Продолжающаяся напряженность в ближневосточном регионе, растущие угрозы беспилотников по всему миру и т. д. угрозы обусловливают развитие этого сектора.
- Как выставка ADEX  повлияет на развитие рынка оборонной промышленности в период кризиса и после пандемии?
- В связи с пандемией коронавируса с января все запланированные выставки по всему миру, в том числе оборонные, были отложены. Выставки являются наиболее подходящей платформой с точки зрения продвижения инноваций в оборонной промышленности для клиентов, а также установления деловых отношений между производителями и пользователями. Неудивительно, что на выставках после пандемии также произойдет оживление. В настоящее время некоторые организаторы выставок работают над проведением виртуальных выставок и встреч B2B. Считаю, что компании, заинтересованные в организации выставки, должны выдвинуть новые идеи в этой области.
Мы являемся свидетелями того, что компания Caspian Event Organisers, специализирующаяся на организации и проведении выставок в Азербайджане, продолжает свою деятельность без перерыва, серьезно готовится к запланированным на предстоящие месяцы выставкам. Я уверен, что в ближайшее время пандемия, охватывающая мир, будет устранена, и в выставочном секторе будет оживление, как и прежде. Желаю вам успехов в этом деле!