Müdafiə sənayesi pandemiyadan sonra özünün tarixində görünməmiş yüksəliş dövrünü yaşayacaq
"Caspian Event Organizers" şirkətinin,“Azeri Defence” jurnalının baş redaktoru Rəşad Süleymanov ilə müsahibəsi
Hal-hazırda Azərbaycanın müdafiə sənayesi bazarının vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz? Hərbi sənaye məhsullarını istehsal edən müəssisələr nə dərəcədə aktiv işləyirlər? Dünyada hərbi sənaye məhsulları bazarında hansı tendensiyalar müşahidə olunur?
- Əvvəlcə maraqlı və günümüz üçün aktual olan suala görə təşəkkür edirəm! Bu gün dünyada müdafiə sənayesi ən gəlirli və perspektivli sahələrdən biridir. Təhlillərimiz əsasında deyə bilərəm ki, Azərbaycanda da qanunvericilik bazasının liberallaşdırılması, dövlət tərəfindən aqrar sektorda, İKT sektorunda həyata keçirilən təşviq proqramlarının müdafiə sənayesində tətbiqi, Türkiyədə və Qazaxıstandakı kimi Müdafiə Sənayesinin İnkişafına Dəstək fondlarının yaradılması və digər tədbirlərlə qısa zamanda bu sahənin əhəmiyyətli inkişafına nail olmaq mümkündür. Müdafiə sənayesində məhsulların yaradılması, elmi-tədqiqat işləri ciddi maliyyə tələb edir. Belə bir fondun yaradılması ilə bağlı layihələrin maliyyələşdirilməsi yerli mühəndislərin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb edilməsi, xaricə beyin axınının qarşısının alınması, həmçinin özəl şirkətlərin perspektiv inkişafına dəstək baxımından əhəmiyyətlidir.
Bu gün müdafiə sənayesinin inkişafını özəl sektorun iştirakı olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Dünyada mövcud olan bu tendensiya Azərbaycanda da müşahidə olunur.
Dövlət və özəl sektorun, eləcə də elmi institutların, tədqiqat mərkəzlərinin iştirakı ilə müdafiə sənayesinin perspektiv inkişafını əhatə edən yol xəritəsinin hazırlanmasına ehtiyac vardır. Düşünürəm ki, gələcək hədəflərimizin müəyyən edilməsi, koordinasiyalı fəaliyyət daha yaxşı fayda verə bilər.
Sualınızın ikinci hissəsinə cavab olaraq, deyə bilərəm ki, hazırda Azərbaycan Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin müəssisələri tərəfindən yerli ehtiyacların qarşılanması ilə yanaşı müəyyən məhsulların xaricə ixracı həyata keçirilir. Konkret rəqəmlər açıqlanmasa da, Nazirlər Kabinetinin 2019-cu ildə fəaliyyətinə dair hesabatında müdafiə sənayesi üzrə ixracatın 5,5 dəfə artdığı qeyd olunur. Bunun neçə faizini real ixrac, neçə faizini reeksportun təşkil etdiyi barədə məlumat mövcud deyil.
Hərbi müəssisələrin aktiv işləməsi bir neçə faktordan asılıdır: marketinq işinin düzgün qurulması, bazarın ciddi öyrənilməsi, analizi, müraciətlərə çevik reaksiyanın verilməsi və sifarişlərin cəlbi.
Çoxsaylı oyunçuların olduğu bazarda daimi mövcud olmaq üçün ilk növbədə çeviklik tələb olunur.
Qlobal miqyasda “COVID-19” pandemiyasına baxmayaraq, müdafiə sənayesi şirkətləri fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Bu gün dünya miqyasında pandemiya ilə mübarizədə əsas ağırlığı müdafiə sənayesi müəssisələri daşıyır. “Lockheed Martin”, “Northrop Grumman”, “BAE Systems”, SAAB, ROSTEX, ASELSAN, “Elbit Systems”, “Poly Technologies”, “Airbus”, “Leonardo” kimi dünya müdafiə sənayesinin “devləri” viruslu insanların aşkarlanmasından dezinfeksiya işlərinə və təxliyyə sistemlərinə, analiz cihazlarına, qoruyucu vasitələrədək çox sayda zəruri məhsulların yaradılması və istehsalını həyata keçirir.
Pandemiyanın geniş yayıldığı qonşu İranda, Türkiyədə, Rusiyada və Qazaxıstanda aparıcı müdafiə sənayesi şirkətləri qısa müddətdə və sürətli şəkildə məsafədən hərarət ölçən cihazların, xəstələrin daşınması üçün izolyasiya edilmiş xərəklərin, geyimlərin, maskaların, qoruyucu üzlüklərin, nəfəs aparatlarının, dezinfeksiyedici və temperatur ölçən dronların, mobil hospitalların istehsalını həyata keçirməyə və məhsulları xəstəxanalara çatdırmağa nail oldular. Rusiyanın və İranın hərbi müəssisələri də, demək olar ki, bioloji və bakteroloji mübarizə vasitələrinin istehsalına kökləniblər. Bioloji silahların tədqiqi ilə məşğul olan laboratoriyalar virusun tədiqiqi, onun neytrallaşdırılması istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparır.
Hal-hazırda və pandemiyadan sonrakı dövrdə hərbi təyinatlı məhsulların satışı bazarını necə xarakterizə edərdiniz? Pandemiyadan sonra bu bazar nə dərəcədə aktiv olacaq?
- Yeni tip koronavirus pandemiyasının müdafiə sənayesi sektoruna da ciddi zərər vurduğu, sifarişləri gecikdirdiyi, yeni satınalma müqavilələrinin təxirə salındığı dövlətlərin və istehsalçıların rəsmi açıqlamalarından hiss olunur. Burada dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsinə görə bir çox dövlətlərin “xərc kəmərlərini sıxmaları”nın da rolu az deyil.
Lakin əminliklə demək olar ki pandemiyadan sonrakı dövrdə müdafiə sənayesi özünün tarixində görünməmiş yüksəliş dövrünü yaşayacaq. Bundan da, şübhəsiz ki, bu gün – pandemiya dövründə öz doğru seçimini edən, vaxtını yeni məhsulların yaradılmasına həsr edən istehsalçılar qazanc əldə edəcəklər. “Soyuq müharibə” dövründə kimyəvi, bioloji və bakteroloji təhdidlərə hazırlıqlı olan ölkələrin anidən yaxalandıqları virusla mübarizədə “ehtiyatı əldən verdikləri” göründü. Dünyanı bürüyən pandemiya yenidən dövlətlərin KBRN (Kimyəvi, Bioloji, Radioaktiv və Nüvə) müdafiəsini gündəmə daşıyır ki, bu da postpandemiya dövründə KBRN sənayesinin yenidən canlanacağını proqnozlaşdırmağa əsas verir.
Faktiki olaraq, bu gün dünyanın bütün dövlətləri diqqəti silahlanmaya deyil, KBRN mübarizəyə yönəldib. Qeyd etdiyim kimi hazırlıqsız olduqlarından ordunun və mülki müdafiə qurumlarının ehtiyat fondlarından istifadə edirlər. Pandemiyadan sonra bir nömrəli məsələ həmin ehtiyatların bərpası olacaq. Eyni zamanda dövlətlər KBRN sistemlərinə soyuq müharibə dövründəkindən daha çox diqqət yetirəcəklər. Bu da müdafiə sənayesinin bu seqmenti üçün yeni imkanlar yaradacaqdır. Müdafiə sənayesi şirkətlərinin hazırkı dövrdə KBRN sistemlərinin, qoruyucu vasitələrin istehsalı üzrə çalışmaları ölkədaxili böyük ehtiyacları qarşılamaqdan əlavə, həm də postpandemiya dövründə ixrac potensialı deməkdir. Bu imkanlardan niyə də sənayemiz yararlanmasın?
Yaxın Şərq regionunda davam edən gərginlik, dünya miqyasında artan dron təhdidləri və s. təhdidlər bu sektorun inkişafını şərtləndirir.
Sərgi sənayesi böhran dövründə və pandemiyadan sonra müdafiə sənayesi bazarının inkişafına necə təsir göstərəcək?
- Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq, yanvar ayından dünya üzrə planlaşdırılan bütün sərgilər, o cümlədən müdafiə sərgiləri təxirə salınıb. Sərgilər müdafiə sənayesi sektorunda yeniliklərin müştərilərə tanıdılması, eləcə də istehsalçılar və istifadəçilər arasında biznes münasibətlərinin qurulması baxımından ən uyğun platformadır. Pandemiyadan sonra sərgilərdə də bir canlanma yaşanacağı şübhəsizdir. Hazırda bəzi sərgi təşkilatçıları virtual sərgilərin və B2B görüşlərin keçirilməsi üzərində işləyirlər. Hesab edirəm ki, sərgi təşkili sahəsində ixtisaslaşmış şirkətlərin bu sahədə yeni ideyalar ortaya qoymasına ehtiyac var.
Azərbaycanda sərgilərin təşkili və keçirilməsi sahəsində ixtisaslaşmış CEO şirkətinin də fəaliyyətlərini mütəmadi davam etdirdiyini, qarşıdakı aylar üçün planlaşdırılan sərgilərə ciddi hazırlıq gördüyünün şahidi olmaqdayıq. Əminəm ki, qısa müddətdə dünyanı bürüyən pandemiya aradan qalxacaq və sərgi sektorunda da əvvəlki kimi canlanma yaşanacaq. Bu işdə sizə uğurlar arzulayıram!

After the pandemic the defence industry will experience a period of recovery unprecedented in its history
13 may 2020
Rashad Suleymanov, editor-in-chief of the magazine “Azeri Defence”
- How do you assess the current state of the defence industry market in Azerbaijan? To what extent are enterprises that produce military products becoming more active? What trends are observed in the military industry products market in the world?
- Firstly, thank you for this topical question. Today, the defence industry is one of the most profitable and promising industries in the world. Based on our appraisal, I can say that thanks to the liberalisation of the legal framework in Azerbaijan, the state's implementation of incentive programmes implemented in the agricultural and ICT sectors, the defence industry, as well as the creation of funds to support the development of the defence industry in Turkey and Kazakhstan, and other measures, it is possible to achieve significant development in this sphere in a short time. The creation of products in the defence industry, research and development work requires serious funding. The creation of such a financial fund is of great importance in terms of attracting domestic engineers to research work, preventing the brain drain abroad, and supporting the development of promising private companies.
Today, it is impossible to imagine the development of the defence industry without the participation of the private sector. The current trend in the world is also observed in Azerbaijan.
It is necessary to develop a roadmap covering the prospective development of the defence industry with the participation of the public and private sectors, as well as scientific institutions and research centres. I think that defining our future goals and coordinated actions may be more useful.
In response to the second part of your question, I can say that at present, the enterprises of the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan, along with meeting local needs, export certain products abroad. Although the exact figures are not disclosed, the Cabinet of Ministers report on its activities in 2019 also notes that exports in the defence industry increased 5.5 times. There is no information about what percentage of this is actual export and what percentage is re-export.
Active work of military enterprises depends on several factors: proper marketing work, serious market research, analysis, a flexible response to requests, and attracting orders.
For a permanent presence in a market where there are many players, first of all, you need flexibility and speed.
Despite the COVID-19 pandemic, defence industry companies continue their activities, including the fight against the pandemic. Developers of the global defence industry, such as Lockheed Martin, Northrop Grumman, BAE Systems, SAAB, ROSTEX, ASELSAN, Elbit Systems, Poly Technologies, Airbus, and Leonardo, are engaged in the creation and production of a large number of necessary products from detecting people with a virus to disinfection and evacuation systems, analysing devices, and protection equipment.
In neighbouring Iran, Turkey, Russia, and Kazakhstan, where the pandemic is widespread, leading defence industry companies were able to install remote measuring devices, isolated movements for transporting patients, clothing, masks, protective coatings, breathing apparatus, sanitising and temperature measuring drones, manufacturing mobile hospitals, and delivering food to hospitals in the shortest possible time. The military enterprises of Russia and Iran can also be said to be focused on the production of biological and bacteriological means of fighting. Laboratories that study biological weapons conduct research to study the virus and neutralise it.
-How would you characterise the market for defence industrial complex products at the present time and in the period after the pandemic? How active will this market be after the pandemic?
- The pandemic is causing serious damage to the defence industry, delaying orders and delaying new procurement contracts. An important role here is played by the fact that due to the fall in oil prices on the world market, many States are forced to tighten their belts.
But it is safe to say that in the post-pandemic period, the defence industry will experience a period of recovery unprecedented in its history. And there is no doubt that today's pandemic will benefit manufacturers who have made the right choice and devoted their time to creating new products. Countries that were prepared for chemical, biological and bacteriological threats during the cold war were powerless to fight the virus. The global pandemic is once again threatening the Chemical, Biological, Radiological and Nuclear protection (CBRN) of States, which makes it possible to predict a resurgence of this industry in the post-pandemic period.
In fact, today all the States of the world have focused their attention not on weapons, but on CBRN protection. As I have already noted, due to their lack of preparedness, States use the reserve funds of the army and civil defence institutions. The number one issue after the pandemic will be to reproduce these resources. At the same time, States will pay great attention to CBRN systems during the cold war. This will open up new opportunities for this segment of the defence industry. The work of defence industry companies in the production of CBRN systems and protective equipment currently represents an export potential both in addition to meeting large needs within the country, and in the post-pandemic period. Why shouldn't our industry take advantage of these opportunities?
The ongoing tensions in the Middle East region, the growing threats of drones around the world, and so on are threats that are driving the development of this sector.
- How will the ADEX exhibition affect the development of the defence industry market during the crisis and after the pandemic?
- Due to the coronavirus pandemic, all planned exhibitions around the world, including defence exhibitions, have been postponed since January. Exhibitions are the most appropriate platform in terms of promoting innovations in the defence industry for customers, as well as establishing business relationships between manufacturers and users. Not surprisingly, there will also be a resurgence in exhibitions after the pandemic. Currently, some exhibition organisers are working on holding virtual exhibitions and B2B meetings. I believe that companies interested in organising the exhibition should put forward new ideas in this area.
We are witnessing the company Caspian Event Organisers, which specialises in organising and holding exhibitions in Azerbaijan, continue its activities without interruption, and is seriously preparing for the exhibitions planned for the coming months. I am sure that in the near future the pandemic that is sweeping the world will be eliminated, and the exhibition sector will be revived as before. I wish you success in this business!