Müdafiə sənayesi kompleksinin gücü və qüdrətinin nümayişi “ADEX 2018” sərgisində
25-27 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX 2018” sərgisi keçiriləcək. Bu genişmiqyaslı tədbir regionda ən böyük silah və hərbi texnika ekspozisiyalarından biridir. Bu tədbir müasir silah və avadanlıqların möhtəşəm nümayişi, Azərbaycanın müdafiə sənayesi kompleksinin gücü və qüdrətinin nümayişidir. Bir qayda olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “ADEX” sərgisini ziyarət edir. Sərginin təşəbbüskarı Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyidir və sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı qismində isə “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkəti çıxış edir.
Builki “ADEX” sərgisi dünyanın 32 ölkəsini təmsil edən 209-dan artıq şirkəti bir araya gətirəcək və Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu, eləcə də açıq havada yerləşən meydançasını əhatə edəcəkdir. Azərbaycan, Belarus Respublikası, Fransa, İsrail, Pakistan, Rusiya, Serbiya, Türkiyə, Ukrayna və digər ölkələr “ADEX 2018” sərgisində öz milli qrupları ilə çıxış edirlər.  Bu il bir çox ölkə öz milli ekspozisiyasının sahəsini daha da genişləndirmişdir, belə ki, 2016-cı il ilə müqayisədə, Türkiyənin bron etdiyi ekspozisiya sahəsi 30% daha böyükdür. Həmçinin iştirakçılar arasında Bolqarıstan, Çin, İtaliya, Litva, Niderland Krallığı və digər ölkələrin müdafiə sektorunu təmsil edən aparıcı şirkətlər yer alır.
Bakı Ekspo Mərkəzinin üçüncü zalında isə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin pavilyonu yerləşəcək və bu pavilyonda yerli istehsal olan ən son silah və hərbi texnika nümayiş olunacaqdır. Burada, peşəkarlar, ölkənin müdafiə sənayesinin yenilikləri, habelə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin mövcud və inkişaf etməkdə olan potensialı ilə yaxından tanış ola biləcəklər. Bundan başqa, bu il Azərbaycandan “Vitta” Elmi-texniki şirkəti, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Hərbi Hava Qüvvələrinin Silah və zirehli texnikaya texniki baxış üzrə servis mərkəzi sərgidə ilk dəfə çıxış edirlər.
Sərgiyə mətbuat nümayəndələri də böyük maraq göstərir, belə ki, “ADEX 2018” sərgisinə informasiya dəstəyi 60-dan çox aparıcı beynəlxalq və yerli xüsusi media - jurnallar, veb saytlar, xəbər agentlikləri tərəfindən təmin olunub. Tədbirin baş informasiya tərəfdaşı Böyük Britaniyanın “IHS Jane's Defence Weekly” dərgisidir. Sərginin “onlayn” gündəliyi vəzifəsini Belçikanın “Army Recognition” jurnalı yerinə yetirir. “Azeri Defence” jurnalı isə sərginin informasiya tərəfdaşı qismində çıxış edir.
“ADEX” sərgisində həm hərbi, həm də ikili təyinatlı məhsullar təqdim edən müəssisə və təşkilatların sayı artır və sərgidə nümayiş olunan eksponatların sayı isə çoxalır. Beləliklə, “ADEX 2018” sərgisində Hava Hücumundan Müdafiə (HHM) və Raket Əleyhinə Müdafiə (RƏM) sistemləri, Hərbi gəmiqayırma, Silah sistemlərinin hazırlanması və modernləşdirilməsi, Hərbi-elmi tədqiqat, PUA sistemləri, Robot-texniki komplekslər, Atıcı silahlar, döyüş sursatları və təchizatları, demilitarizasiya sistemləri, raket və artilleriya silahları, reaktiv yaylım atəşi sistemi (RYAS), optik-elektron və lazer texnikası, zirehli texnika, sualtı qayıqlar, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) kiber-təhlükəsizliyi, radioelektron müharibə və komandanlıq, idarəetmə, rabitə, kompüter, kəşfiyyat, müşahidə və məlumattoplama (C4ISR) sistemləri, hərbi dəmiryol qüvvələrinin texnika və avadanlıqları, silahların istehsalı, təmiri və utilizəsi üzrə texnologiya və avadanlıqlar, eləcə də digər sektorlar təqdim olunacaq. Bu il digər sektorlar ilə yanaşı, hərbi-aviasiya sənayesi sektoru da geniş təqdim olunur və bu sektorda “MİQ” (“МИГ”), “TUSAŞ”, “Leonardo”, “ОАК”, “Motor Siç” (“Мотор Сич”), “Rusiya Vertolyotları” (“Российские вертолеты”) və “Aeronautics Group” kimi dünyaca məşhur korporasiya və şirkətlər iştirak edəcəklər.
Ənənəvi olaraq, sərginin işgüzar proqramı çərçivəsində informativ və əyləncəli tematik tədbirlər, o cümlədən ölkənin müdafiə və təhlükəsizliyi üçün nəzərdə tutulmuş innovativ tədqiqat, məhsul və texnologiyalar sahəsində təqdimatlar, eləcə də sənaye nazirliklərinin rəhbərləri, xarici hərbi nümayəndə heyətləri, istehsalçı şirkətlər və sifarişçilər ilə ikitərəfli görüşlər keçiriləcək.
Beləliklə, “ADEX 2018” sərgisi ən son silah nümunələrini nümayiş etdirmək və beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində yeni müqavilələr imzalamaq üçün ideal platformaya çevriləcəkdir. Sərgi Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək.

Demonstration of the force and power of the defense industry at the ADEX 2018 exhibition
The 3rd Azerbaijan International Defence Exhibition, ADEX 2018 will be held at Baku Expo Centre in the capital of Azerbaijan from the 25th to the 27th of September. This large-scale event enjoys the status of a major regional exposition of weapons and military equipment; ADEX 2018 is a grand display of modern weaponry and equipment, where the force and power of Azerbaijan’s military and industrial complex is showcased. President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev is a constant visitor to the ADEX exhibitions which are held on the initiative of the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan and supported by the Ministry of Defence of Azerbaijan. The exhibition will be organised by Caspian Event Organisers, CEO.
This year’s exhibition will bring together more than 209 companies from 32 countries worldwide and will occupy three pavilions and an outdoor area of Baku Expo Centre. The national groups from Azerbaijan, Turkey, Russia, Israel, the Republic of Belarus, Serbia, Ukraine, Pakistan, France and other countries will participate at the ADEX 2018 exhibition.
This year a number of countries have increased the scale of their national expositions; for example, Turkey’s pavilion is 30 percent larger than it was back in 2016. The leading companies of the defence sector from Italy, Bulgaria, China, the Netherlands, Lithuania and other countries are among participants of ADEX 2018.
The third hall of Baku Expo Centre will host the pavilion of the Ministry of the Defence Industry of the Republic of Azerbaijan, where the most recent armaments and military equipment of local production will be on display. Here, the industry professionals will be able to get acquainted with the new products of Azerbaijan’s defence complex and witness both the current and growing capabilities of the Armed Forces of Azerbaijan. Moreover, this year’s newcomers from Azerbaijan are the science and technology company Vitta, High Tech Park (ANAS), Service Centre for Armament and Military Equipment of Air Defence.
The media also shows great interest in the exhibition. Information support for the exhibition is provided by over 60 leading international and local specialized media - magazines, websites, and news agencies. The general information partner of the exhibition is IHS Jane's Defence Weekly (UK), and the official online diary of the exhibition is Army Recognition (Belgium), while the official Media partner is the Azeri Defence magazine (Azerbaijan).
There are an increased number of entities and organisations that demonstrate military and dual-use products at ADEX; the number of exhibits also shows an increase. Thus, ADEX 2018 will represent the following sectors: Air Defence (AD) and Missile Defence (MD) Systems; Military Shipbuilding; Development and Upgrade of Weapons Systems; Military Research; UAV Systems; Robotic Systems; Small Arms, Ammunition and Accoutrements; Demilitarization Systems; Missile and Artillery Rounds; MLRS; Electro-optical and Laser Technology; Armoured Vehicles; Submarines; Cyber-security of Naval Forces; EW & C4ISR Systems; Machinery and Equipment of Railway Troops; Technology and Equipment for Manufacture, Maintenance and Disposal of Weapons, and many more. Alongside the other sectors, this year’s exhibition will widely feature the military aviation industry sector where famous corporations such as MIG, TUSAS, Leonardo, United Aircraft Corporation (UAC), Motor Sich, Russian Helicopters and Aeronautics Group will participate.
As is tradition, the business programme of ADEX 2018 will be rich in thematic events with informative and eye-catching content; these events include presentations in the field of innovative research, developments and technology in the field of national defence and security and will create ample opportunities for bilateral meetings with heads of line ministries, foreign military delegations, manufacturing companies and customers.
Thus, the ADEX 2018 exhibition will serve as an ideal platform for demonstrating the latest weapons and concluding new agreements in the area of international military and technical cooperation. The exhibition will be held at Baku Expo Centre.