Eksklüziv olaraq Azərbaycanın Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün yeni layihə
- “Dearsan” gəmiqayırma zavodu Türkiyədə hərbi gəmilər hazırlayan ilk müəssisədir. Hazırda biz “ADEX” sərgisində yeni layihəni təqdim edirik, bizim təklif Azərbaycanın hərbi dəniz qüvvələri üçün nəzərdə tutulub və ən son texnologiyalar ilə təchiz olunmuş dörd növ hərbi gəmilərin tikilməsi planını ehtiva edir. Bütün gəmilər Xəzər dənizinin coğrafi xüsusiyyətləri və region ölkələrinin qüvvələr balansı nəzərə alınmaqla hazırlanıb. Biz artıq bu layihəni Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinə təqdim etmişik.
Biz eyni zamanda, Bakı Gəmiqayırma Zavodu ilə əməkdaşlıq təklifi ilə çıxış etmişik. Bütün gəmilərin Azərbaycanda tikilməsi planlaşdırılıb. Biz həm də Azərbaycana texnoloji transfer həyata keçiririk.
Sərgidə iştirak etməkdə məqsədimiz xüsusi olaraq Azərbaycan üçün hazırlanmış layihəni dövlət güc strukturlarının diqqətinə təqdim etmək, layihənin imkanlarını sərginin bütün qonaqları üçün təqdim etmək arzusu ilə bağlıdır.
Xüsusilə, hərbi dəniz kompleksinin, sahil mühafizə xidmətinin nümayəndələrini stendimizdə görmək istərdik. Biz təkcə Türkiyədə deyil, həm də bir sıra ölkələrdə hərbi gəmilər istehsal edirik. Layihələrimizin Sudan, Qatar, Türkmənistan və Qazaxıstanda reallaşdırılması üzrə zəngin təcrübə Azərbaycan ilə əməkdaşlığa kömək edəcək.

A new project - specifically for the Navy of Azerbaijan
- Shipyard Dearsan is the first company in Turkey, which created a warship. Currently, 26 of our vessels are in the service of the Turkish Navy. At ADEX we present a new project, our proposal is addressed to the naval forces of Azerbaijan and includes a plan for the construction of four types of military vessels equipped with the latest technology. All vessels are designed taking into account the geographical features of the Caspian Sea and the alignment of forces in the countries of the region. We have already submitted this project for consideration by the Ministry of Defence of Azerbaijan.
At the same time, we proposed cooperation with Baku Shipyard. All ships are planned to be built in Azerbaijan. Meanwhile, we will carry out a technological transfer to Azerbaijan.
The purpose of our participation in the exhibition is the desire to present a project specially developed for Azerbaijan to the consideration of state authorities, to hold a presentation of its opportunities for all guests of the exhibition.
We will particularly be happy to see representatives of the naval complex and the State Coast Guard Services at our stand. We produce warships not only in Turkey, but also in a number of countries around the world. The cooperation with Azerbaijan is supported by a rich experience in the implementation of our projects in Sudan, Qatar, Turkmenistan and Kazakhstan.