Eksklüziv olaraq Azərbaycanın Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün yeni layihə
- “Dearsan” gəmiqayırma zavodu Türkiyədə hərbi gəmilər hazırlayan ilk müəssisədir. Hazırda biz “ADEX” sərgisində yeni layihəni təqdim edirik, bizim təklif Azərbaycanın hərbi dəniz qüvvələri üçün nəzərdə tutulub və ən son texnologiyalar ilə təchiz olunmuş dörd növ hərbi gəmilərin tikilməsi planını ehtiva edir. Bütün gəmilər Xəzər dənizinin coğrafi xüsusiyyətləri və region ölkələrinin qüvvələr balansı nəzərə alınmaqla hazırlanıb. Biz artıq bu layihəni Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinə təqdim etmişik.
Biz eyni zamanda, Bakı Gəmiqayırma Zavodu ilə əməkdaşlıq təklifi ilə çıxış etmişik. Bütün gəmilərin Azərbaycanda tikilməsi planlaşdırılıb. Biz həm də Azərbaycana texnoloji transfer həyata keçiririk.
Sərgidə iştirak etməkdə məqsədimiz xüsusi olaraq Azərbaycan üçün hazırlanmış layihəni dövlət güc strukturlarının diqqətinə təqdim etmək, layihənin imkanlarını sərginin bütün qonaqları üçün təqdim etmək arzusu ilə bağlıdır.
Xüsusilə, hərbi dəniz kompleksinin, sahil mühafizə xidmətinin nümayəndələrini stendimizdə görmək istərdik. Biz təkcə Türkiyədə deyil, həm də bir sıra ölkələrdə hərbi gəmilər istehsal edirik. Layihələrimizin Sudan, Qatar, Türkmənistan və Qazaxıstanda reallaşdırılması üzrə zəngin təcrübə Azərbaycan ilə əməkdaşlığa kömək edəcək.

Новый проект – специально для ВМС Азербайджана
- Судостроительный завод Dearsan – первое предприятие в Турции, создавшее военный корабль. В настоящее время 26 наших судов находятся на службе в военно-морских силах Турции. На выставке ADEX мы представляем новый проект, наше предложение адресовано военно-морским силам Азербайджана и включает план постройки четырех видов военных судов, оснащенных по последнему слову техники. Все суда разработаны с учетом географических особенностей Каспийского моря и расстановке сил в странах региона. Мы уже внесли данный проект на рассмотрение Министерства обороны Азербайджана.
В то же время мы выступили с предложением о сотрудничестве с компанией Baku Shipyard. Все корабли планируется строить в Азербайджане. В то же время мы осуществим технологический трансфер в Азербайджан.
Целью нашего участия в выставке является желание представить разработанный специально для Азербайджана проект на рассмотрение государственных органов власти, провести презентацию его возможностей для всех гостей выставки.
Особенно будем рады видеть на нашем стенде представителей военно-морского комплекса, береговой охраны. Мы производим военные суда не только в Турции, но и в ряде стран мира. Сотрудничеству с Азербайджаном помогает богатый опыт реализации наших проектов в Судане, Катаре, Туркменистане, Казахстане.