Bakıda “Dəniz kuboku” müsabiqəsinin bağlanış mərasimi keçirilib
“Beynəlxalq Ordu Oyunları - 2020” yarışları çərçivəsində Azərbaycan ərazi sularında keçirilən “Dəniz kuboku” müsabiqəsinin sentyabrın 4-də bağlanış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Müdafiə nazirinin müavini general-leytenant Kərim Vəliyev, Müdafiə nazirinin maddi-texniki təminat üzrə müavini vəzifəsini icra edən general-leytenant Nizam Osmanov, Rusiyanın Müdafiə nazirinin birinci müavini ordu generalı  Ruslan Tsalikov və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirin senari müəllifi və aparıcısı Əməkdar incəsənət xadimi, Prezidentin fərdi təqaüdçüsü, polkovnik Abdulla Qurbani tədbir iştirakçılarını salamlayıb.
“Dəniz kuboku” müsabiqəsi Təşkilat Komitəsinin sədri, general-leytenant N.Osmanov çıxış edərək müsabiqənin gedişatı və nəticələrindən danışıb.
Azərbaycan və “Dəniz kuboku” haqqında videoçarx nümayiş edildikdən sonra qalibiyyət kuboku və “Dəniz kuboku” müsabiqəsində iştirak edən komandaların dövlət bayraqları meydana gətirilib.
Qalib komandalara kubok, medallar və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Yarışda bərabər xal toplayaraq birinciliyi paylaşan Azərbaycan və Rusiyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Ordu generalı R.Tsalikov çıxış edərək ölkəmizin “Dəniz kuboku” müsabiqəsinin yüksək səviyyədə təşkilinə və qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan dövlətinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə yekun nitqi ilə çıxış edən general-leytenant K.Vəliyev müsabiqənin Xəzəryanı ölkələrin hərbi dənizçilərinin daha yaxından tanış olmaları, qarşılıqlı münasibətlər və əməkdaşlığın güclənməsi, hərbçilər arasında yoldaşlıq mühitinin yaranmasına xidmət etdiyini bildirib, tədbir iştirakçılarına Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun təbriklərini çatdırıb və “Dəniz kuboku” müsabiqəsini bağlı elan edib.

В Баку состоялась церемония закрытия конкурса «Кубок моря»
4 сентября состоялась церемония закрытия конкурса «Кубок моря», который проводился в территориальных водах Азербайджана в рамках Армейских международных игр-2020.
В мероприятии приняли участие заместитель Министра обороны Азербайджанской Республики генерал-лейтенант Керим Велиев, исполняющий обязанности заместителя Министра обороны по материально-техническому обеспечению генерал-лейтенант Низам Османов, первый заместитель Министра обороны России генерал армии Руслан Цаликов и другие гости.
С приветственным словом к участникам обратился сценарист и ведущий мероприятия, заслуженный деятель искусств, персональный пенсионер президента, полковник Абдулла Гурбани.
Председатель Организационного комитета конкурса «Кубок моря» генерал-лейтенант Н. Османов рассказал о ходе и итогах конкурса.
После показа видеоролика, посвященного Азербайджану и конкурсу «Кубок моря», на площадь были вынесены победный кубок и флаги государств-участников конкурса «Кубок моря».
Командам-победителям вручили кубок, медали и ценные подарки.
Прозвучали Государственные гимны Азербайджана и России, чьи команды, набрав равное количество очков на соревнованиях, стали победителями первенства.
Выступая на церемонии, генерал армии Р. Цаликов поблагодарил руководство Азербайджана за высокий уровень организации конкурса «Кубок моря» и гостеприимство.
Выступивший на мероприятии c заключительной речью, генерал-лейтенант К. Велиев отметил, что конкурс служит более тесному знакомству военных моряков прикаспийских стран, укреплению взаимоотношений и сотрудничества, созданию атмосферы дружбы между военнослужащими, а также передал участникам мероприятия поздравление Министра обороны Азербайджана, генерал-полковника Закира Гасанова и объявил конкурс «Кубок моря» закрытым.