Bakıda Azərbaycan və Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargah rəislərinin görüşü keçirilib
Sentyabrın 7-də Azərbaycan Respublikası Müdafiə nazirinin birinci müavini - Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Nəcməddin Sadıkov Rusiya Federasiyası Müdafiə nazirinin birinci müavini - Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargah rəisi ordu generalı Valeri Gerasimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan general-polkovnik N.Sadıkov iki ölkə arasında əməkdaşlığın dostluq münasibətləri və qarşılıqlı inam üzərində qurulduğunu, bu əlaqələrin daim inkişaf etdiyini və son illərdə strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinədək yüksəldiyini qeyd edib.
Bölgədəki hərbi-siyasi vəziyyətə toxunan general-polkovnik N.Sadıkov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin regional sabitliyə əsas təhlükə yaratdığını və onun beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinə nail olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Ordu generalı V.Gerasimov da əlaqələrimizin tarixi köklərə əsaslandığını, Azərbaycanın Rusiyanın vacib strateji tərəfdaşı olduğunu qeyd edərək yüksək hərbi nümayəndələrin qarşılıqlı görüşlərinin təşkili və keçirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin, eləcə də hərbi və hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığın genişlənməsi baxımından zəruriliyini bir daha qeyd edib.
Sonra tərəflər hərbi sahədə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, hərbi-texniki və hərbi təhsil sahələrində əlaqələrin inkişaf perspektivlərini müzakirə edib və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda ordu generalı V.Gerasimov NATO-nun Hərbi Komitəsinin sədri general Petr Pavel ilə ikitərəfli görüşün Bakıda təşkil edilməsi və yüksək qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan dövlətinin rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib.

Chiefs of the General Staffs of the Armed Forces of Azerbaijan and Russia held a meeting in Baku
The First Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan - Chief of the General Staff of the Armed Forces, Colonel General Najmeddin Sadikov has met with the delegation headed by First Deputy Minister of Defence of the Russian Federation - Chief of General Staff of the Armed Forces, General of the Army Valery Gerasimov on September 7.
Having greeted the guests, Colonel General N.Sadikov noted that cooperation between the two countries is built on friendly relations, mutual trust, and these relations, constantly developing have reached the level of strategic partnership in recent years.
Referring to the military-political situation in the region, Colonel General N.Sadikov noted that the Nagorno-Karabakh conflict is the main threat to the regional security. The Chief of General Staff stressed the importance of resolving the conflict within the norms of international law.
General of the Army V.Gerasimov also noted that the relations between our countries have historical roots and Azerbaijan is an important strategic partner of Russia. He also emphasized the importance of organization of mutual meetings between military representatives at the highest level in terms of expansion of bilateral relations, as well as military and military-technical cooperation.
Then the sides discussed the current state of the military and military-technical cooperation, prospects of development of relations in the field of military education, as well as exchanged views on issues of mutual interest.
General of the Army V.Gerasimov expressed deep gratitude to the leadership of Azerbaijan for the excellent hospitality and organization of bilateral meetings with Chairman of the NATO Military Committee, General Petr Pavel in Baku.