Bakı Sərgisinin Üstünlükləri Nədədir?
- Peşə fəaliyyətimə görə, həm beynəlxalq, həm də yerli sərgilərə qatılmağa çalışıram. Sərgiləri ziyarət edərkən əsas məqsədim hərbi sahədə baş verən dəyişikliklərin nəticələrini anlamaq, müharibənin, texnologiyanın inkişafının və müdafiə sənayesinin gələcəyini müəyyən etməkdir. Bu bilgiləri əsasən ADEX kimi sərgilərdə əldə etmək olur.
ADEX 2022 ilə ADEX 2024 arasındakı fərqi görmək məni sevindirir. Bu fərq, birincisi, yerli müdafiə sənayesinin təqdim etdiyi yeniliklərin sayının artmasında özünü göstərir. Azərbaycan hərbi texnoloji yenilikləri yaxşı analiz edir və bu sahədə uğurla fəaliyyət göstərir. Biz, İsraillə birlikdə dron istehsal edən ilk ölkələrdən biriyik. Hazırda tank əleyhinə və yüngül piyadalar üçün dron istehsalı sahəsindəki inkişaflarımız yüksək səviyyədədir. İnkişaf etmiş ölkələrlə yanaşı, biz döyüş lazer silahları istehsal edirik və dəqiq silah istehsalı sahəsində imkanlar əldə etməyə çalışırıq. Bütün bunlar, əlbəttə ki, heyranedicidir.
ADEX sərgisi haqqında deyə biləcəyim odur ki, hər sərginin özünəməxsus cəhətləri var və bu, ölkənin müəyyən hərbi məktəbə bağlılığını əks etdirir. NATO ölkələrində, İsraildə, Türkiyədə, Çində, Rusiyada və Belarusda keçirilən sərgilər bizim sərgimizdən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənir. ADEX, bütün bu istiqamətləri müvəffəqiyyətlə birləşdirməyi bacardı ki, bu da Bakı sərgisinin universalığını vurğulayır. Onun ölkəmizin müdafiə sektorunun bütün nümayəndələri üçün əhəmiyyəti danılmazdır. Mütəxəssislərə hərbi sahədəki inkişaf proseslərini və müdafiə sənayesinin gələcəyini analiz etmə imka

В чем универсальность бакинской выставки?
- По роду своей деятельности я стараюсь следить за выставками – и международными, и нашими. Главной целью при посещении выставок является желание понять результаты перемен, которые происходят в военном деле, очертить будущее военного дела, развития технологий, оборонной промышленности. Понимание этого во многом происходит на таких мероприятиях, как ADEX.
Меня порадовала разница между ADEX 2022 и ADEX 2024. Прежде всего, это выражается в большем количестве новинок, представленных отечественной оборонной промышленностью. Азербайджан хорошо ориентируется и анализирует инновации военного технологического прогресса. Мы – одна из первых стран, которая стала производить совместно с Израилем дроны. И сейчас разработки в области производства противотанковых и легких противопехотных дронов остаются на высоком уровне. Наряду с развитыми странами, мы создаем боевое лазерное оружие, предпринимаются попытки получения доступа к производству высокоточного оружия. Все это также не может не впечатлять.
По поводу выставки ADEX могу сказать следующее. У каждой выставки есть своя изюминка, фактор привязанности страны к той или иной военной школе. Выставки, проходящие в европейских странах НАТО, Израиле, Турции, Китае или России и Беларуси, существенно отличаются от нашей. ADEX сумела успешно объединить все эти направления, что подчеркивает универсальность бакинской выставки. Ее важность для всех представителей оборонного сектора нашей страны безусловна. Она позволяет специалистам совершенствовать анализ процессов развития и будущего военного дела и оборонной промышленности.