Azərbaycanın Müdafiə naziri Moskvada keçirilən Müdafiə nazirlərinin görüşündə iştirak edib
Rusiya Federasiyasında işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov sentyabrın 4-də Moskvada keçirilən Müstəqil Dövlətlər Birliyi iştirakçı dövlətləri və Şanxay Əməkdaşlığı Təşkilatı üzv dövlətləri Müdafiə Nazirləri Şurasının  növbəti  iclasında iştirak edib.
İclasda çıxış edən general-polkovnik Zakir Həsənov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin uzun illərdir davam etdiyini, bunun nəticəsində bir milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkün düşdüyünü görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycanın Müdafiə naziri vurğulayıb ki,  ərazilərimizin 20 faizinin MDB-nin üzvü olan bir dövlət tərəfindən işğalı faktı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən bu Birliyin normalarına və ruhuna ziddir.
Ermənistan tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatın regional təhlükəsizliyə təhdid yaratdığını qeyd edən Müdafiə naziri eyni zamanda rəsmi Yerevanın Azərbaycanla MDB-yə üzv olan dövlətlər arasında münasibətlərə xələl gətirmək məqsədi güddüyünü də bildirib.
İclasın yekununda Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin və İkinci Dünya Müharibəsinin bitməsinin 75 illiyi ilə bağlı birgə bəyanat imzalanıb.
Bəyanatı imzalayan Müdafiə nazirləri bir sıra məsələlərə münasibət bildirməklə yanaşı BMT-nin məqsəd və prinsiplərinə, qəbul edilmiş beynəlxalq hüququn normalarına, xüsusilə suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə sadiq qaldıqlarını təsdiq ediblər.

Министр обороны Азербайджана принял участие во встрече министров обороны в Москве
Находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации Министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов 4 сентября в Москве принял участие в очередном заседании Совета министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ) и государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Выступая на заседании, генерал-полковник Закир Гасанов довел до внимания участников встречи, что армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт продолжается уже много лет, в результате чего более миллиона наших соотечественников стали беженцами и вынужденными переселенцами.
Министр обороны Азербайджана подчеркнул, что оккупация 20 процентов наших территорий государством-участником СНГ противоречит нормам и принципам международного права, в том числе нормам и духу этого Содружества.
Отметив, что широкомасштабная провокация, совершенная Арменией в направлении Товузского района на армяно-азербайджанской государственной границе, представляет угрозу региональной безопасности, Министр обороны в то же время подчеркнул, что официальный Ереван преследует цель нанести ущерб отношениям между Азербайджаном и государствами-участниками СНГ.
По завершении встречи было подписано совместное заявление в связи с 75-летием Победы в Великой Отечественной войне и окончанием Второй мировой войны.
Министры обороны, подписавшие заявление, наряду с другими вопросами подтвердили свою приверженность целям и принципам ООН, общепризнанным принципам и нормам международного права, в частности, принципам суверенитета и территориальной целостности.