Azərbaycanın Müdafiə naziri Moskvada keçirilən Müdafiə nazirlərinin görüşündə iştirak edib
Rusiya Federasiyasında işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov sentyabrın 4-də Moskvada keçirilən Müstəqil Dövlətlər Birliyi iştirakçı dövlətləri və Şanxay Əməkdaşlığı Təşkilatı üzv dövlətləri Müdafiə Nazirləri Şurasının  növbəti  iclasında iştirak edib.
İclasda çıxış edən general-polkovnik Zakir Həsənov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin uzun illərdir davam etdiyini, bunun nəticəsində bir milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkün düşdüyünü görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycanın Müdafiə naziri vurğulayıb ki,  ərazilərimizin 20 faizinin MDB-nin üzvü olan bir dövlət tərəfindən işğalı faktı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən bu Birliyin normalarına və ruhuna ziddir.
Ermənistan tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatın regional təhlükəsizliyə təhdid yaratdığını qeyd edən Müdafiə naziri eyni zamanda rəsmi Yerevanın Azərbaycanla MDB-yə üzv olan dövlətlər arasında münasibətlərə xələl gətirmək məqsədi güddüyünü də bildirib.
İclasın yekununda Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin və İkinci Dünya Müharibəsinin bitməsinin 75 illiyi ilə bağlı birgə bəyanat imzalanıb.
Bəyanatı imzalayan Müdafiə nazirləri bir sıra məsələlərə münasibət bildirməklə yanaşı BMT-nin məqsəd və prinsiplərinə, qəbul edilmiş beynəlxalq hüququn normalarına, xüsusilə suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə sadiq qaldıqlarını təsdiq ediblər.

Azerbaijan Defense Minister attended a meeting of Defense Ministers in Moscow
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov who is on a working visit to the Russian Federation took part in the regular meeting of the Council of Defense Ministers of the participating countries of the Commonwealth of Independent States (CIS) and the member states of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) held on September 4 in Moscow.
Speaking at the meeting, Colonel General Zakir Hasanov brought to the attention of the meeting participants that the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict has been going on for many years, as a result of which more than a million of our compatriots have become refugees and internally displaced persons (IDPs).
The Azerbaijan Defense Minister stressed that the occupation of 20 percent of our territories by a CIS member state contradicts the norms and principles of international law, including the norms and spirit of this Commonwealth.
The Minister of Defense, noting that the large-scale provocation committed by Armenia in the direction of the Tovuz region on the Armenia-Azerbaijan state border poses a threat to regional security, at the same time emphasized that official Yerevan aims to harm relations between Azerbaijan and the CIS member states.
At the end of the meeting, a joint statement was signed in connection with the 75th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War and the end of World War II.
The Defense Ministers who signed the statement commented on a number of issues and reaffirmed their commitment to the goals and principles of the UN, the norms of international law, in particular the principles of sovereignty and territorial integrity.