Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans (ICCD) keçiriləcək
Cari ilin 25 sentyabr tarixində “Fairmont Baku” otelində Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans (ICCD) keçiriləcək (Konfransın rəsmi internet səhifəsi https://cyberdiplomacy.gov.az/).
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Rumıniya Respublikasının Kiberdiplomatiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək. Tədbirin əsas tərəfdaşları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzidir.
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə Rumıniya Respublikasının İnformatika üzrə Milli Tədqiqat və İnkişaf İnstitutu arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində aparılan əməkdaşlıq nəticəsində Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfransın keçirilməsi və regional təmsilçiliyi eksklüziv olaraq Azərbaycana verilib. Diplomatik nümayəndələr, bəzi ölkələrdə yeni diplomatik vəzifəyə çevrilən kibersəfirlər, o cümlədən sahə üzrə qlobal aktorlar diplomatiyanın informasiya təhlükəsizliyindəki rolunu müzakirə etmək üçün Azərbaycanda bir araya gələcəklər.

В Азербайджане впервые пройдет Международная конференция по кибердипломатии (ICCD)
25 сентября текущего года Международная конференция по кибердипломатии (ICCD) впервые пройдет в Азербайджане в отеле «Fairmont Baku» (официальный сайт конференции – https://cyberdiplomacy.gov.az/).
Конференция будет организована совместно Государственной службой специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики и Центром кибердипломатии Республики Румыния. Основными партнерами мероприятия являются Администрация Президента Азербайджанской Республики, Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики и Центр анализа международных отношений.
В результате сотрудничества в рамках меморандума, подписанного между Государственной службой специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики и Национальным научно-исследовательским институтом информатики Республики Румыния, проведение Международной конференции по кибердипломатии и региональное представительство были предоставлены исключительно Азербайджану. Дипломатические представители, кибер-послы, ставшие новым дипломатическим постом в некоторых странах, а также глобальные игроки в этой области встретятся в Азербайджане, чтобы обсудить роль дипломатии в информационной безопасности.