Azərbaycan yeni hərbi helikopterlər əldə edib
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrin yaranmasının 100 illiyi ilə əlaqədar iyunun 26-da keçiriləcək hərbi paradda ABŞ istehsalı yeni Bell-412 helikopterlərini nümayiş etdiriləcək.
Oxu.Az xəbər verir ki, bununla bağlı “İnterfaks-Azərbaycan” hərbi mənbəyə istinadla məlumat yayıb.
“Bell-412 helikopterləri artıq silahlanmaya daxil edilib. Onlar hərbi paradda nümayiş etdiriləcək”, - mənbə bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu, Azərbaycan ordusunun silahlanmasına daxil olan və Rusiya istehsalı olmayan ilk helikopterlərdir.
“Bell-412 ilə yanaşı, paradda Mi-24, Mi24G, Mi-35M, Mi-17 və Ka-27 helikopterləri də nümayiş olunacaq”, - o qeyd edib.
Azərbaycan döyüş meydanında olmadan da düşmən hədəflərini məhv etməyə qadir olan helikopterlər əldə edib.
Oxu.Az-ın verdiyi məlumata görə, bu barədə müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov mətbuat konfransında bildirib.
“Azərbaycan döyüş meydanında olmadan düşmən hədəflərini məhv edən helikopterlər alıb. Bu helikopterlər 10-50 km məsafədən vura bilmək imkanına malikdir”,- deyə müdafiə naziri bildirib.
Onun sözlərinə görə, 26 iyunda keçiriləcək hərbi paradda ən müasir texnologiya və silahlar nümayiş olunacaq.
“Bizim nümayiş olunmayacaq silahlarımız da var. Çünki həmin silahlar hələlik sınaqdan keçirilməyib”, - deyə o əlavə edib.

Азербайджан 26 июня на военном параде, посвященном 100-летию создания Вооруженных сил страны, продемонстрирует вертолеты американского производства Bell-412.
Как передает Oxu.Az, об этом сообщил агентству «Интерфакс-Азербайджан» военный источник.
«Вертолеты Bell-412 уже приняты на вооружение. Они будут продемонстрированы на военном параде», - сказал собеседник агентства.
По его словам, это первые вертолеты несоветского/российского производства, которые приняты на вооружение азербайджанской армии.
«Наряду с Bell-412, на параде совершат полет вертолеты Ми-24, Ми-24G, ударный Ми-35M, военно-транспортный Ми-17 и корабельный многоцелевой Ка-27», - отметил он.
Азербайджан приобрел вертолеты, способные уничтожать цели противника, не находясь на поле боя.
Как передает Oxu.Az, об этом заявил на пресс-конференции министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов.
«Азербайджан закупил вертолеты, которые будут уничтожать цели противника и при этом не заходить на поле боя. Эти вертолеты оснащены системами, которые позволяют наносить удар на расстоянии 10-50 км», - сказал министр обороны.
По его словам, азербайджанская армия на военном параде 26 июня продемонстрирует новейшую технику и вооружение.
«У нас имеется также вооружение, которое мы пока не будем демонстрировать, так как испытания этого вооружения еще не провели», - добавил он.