Azərbaycan və İran hərbi əməkdaşlığı genişləndirir
Bu gün Azərbaycanın Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov İranın müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək naziri general-mayor Əmir Hatəminin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Müdafiə Nazirliyindən verilən xəbərə əsasən, hər iki ölkənin nazirləri əvvəlcə təkbətək, sonra isə geniş tərkibdə görüşüblər.
“Qonaqları salamladıqdan sonra, general-polkovnik Z.Həsənov general-mayor Ə.Hatəmini Müdafiə naziri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və bu vəzifədə ilk xarici rəsmi səfərini məhz Azərbaycana etməsini iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin yüksək göstəricisi kimi dəyərləndirib”, - məlumatda belə deyilir.
Zakir Həsənov Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin bu günədək həll olunmamasının regional sabitliyə ciddi təhdid təşkil etdiyini iranlı həmkarının diqqətinə çatdırıb. O, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ölkəmizin ərazi bütövlüyü, suverenliyi çərçivəsində həll olunması üçün səylərinə görə İran tərəfinə minnətdarlığını bildirib.
Nazirliyin məlumatında deyilir: “General-mayor A.Hatəmi, ölkələrimiz arasında hərbi sahədə  əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. O, ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və münaqişənin həlli ilə bağlı ədalətli mövqeyini dəstəklədiyini bəyan edib”.
Əmir Hatəmi vruğulayıb ki, İran Azərbaycanın müdafiə qabiliyyətinin artırılmasında maraqlıdır və bu sahədə istənilən yardımı göstərməyə hazırdır.
Görüş zamanı hərbi, hərbi-texniki, hərbi tibb və hərbi təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, ekspert qruplarının qarşılıqlı səfərlərinin təşkili, qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər haqqında  fikir mübadiləsi aparıldı.

Азербайджан и Иран расширяют военное сотрудничество
Сегодня министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов встретился с делегацией, возглавляемой министром обороны и поддержки Вооруженных сил Ирана бригадным генералом Амиром Хатеми.
Как сказано в сообщении Минобороны, министры обороны двух стран провели встречу один на один, после чего состоялась встреча в расширенном составе.
«Поприветствовав гостей, генерал-полковник Закир Гасанов поздравил бригадного генерала Амира Хатеми с назначением на пост министра обороны и оценил его первый визит в качестве министра обороны в Азербайджан как высокий показатель дружеских отношений между двумя странами», - сказано в сообщении.
Закир Гасанов довел до внимания своего иранского коллеги, что нерешенность нагорно-карабахского конфликта по сегодняшний день создает серьезную угрозу региональной стабильности. Он выразил признательность иранской стороне за ее усилия, в деле решения армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта в рамках территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
«Бригадный генерал А.Хатеми заявил, что в военной сфере имеется большой потенциал для сотрудничества. Он добавил, что его страна признает территориальную целостность Азербайджана и поддерживает его справедливую позицию в решении конфликта» - говорится в сообщении министерства.
Амир Хатеми подчеркнул, что Иран заинтересован в увеличении военной мощи Азербайджана и готов оказать любую помощь в этой области.
В ходе встречи состоялся широкий обмен мнениями по перспективам развития сотрудничества в военной, военно-технической, военно-медицинской и военно-образовательной сферах, организации взаимных визитов экспертных групп, а также по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.