ADEX yubiley sərgisi: Müdafiə sənayesinin yüzlərlə müasir təklifləri
Sentyabrın 24-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisi ADEX öz işinə başlamışdır. Paralel olaraq, 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgisinin açılışı olub.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” və onun beynəlxalq tərəfdaşı “Caspian Event Management” şirkətidir.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev “ADEX” sərgisinin iştirakçıları və qonaqlarına salamlama nitqi ilə çıxış edib.
“Əminliklə söyləmək olar ki, artıq 5-ci dəfə keçirilən ADEX sərgisi əvvəlki illərdəki kimi, yenə yüksək səviyyədə keçiriləcəkdir. ADEX dost və müttəfiq ölkələrin sənaye müəssisələri və aparıcı şirkətlər arasında əlaqələrin qurulmasında unikal rol oynayır. Bu sərgi dünya silah bazarında ixracı təklif olunan harbi-sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq, beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində və yeni müqavilələr imzalamaq üçün geniş imkanlar yaradır. Tədbirdə dünyaca məşhur yüzlərlə şirkət öz məhsullarını nümayiş etdirir. ADEX müxtəlif ölkələrin öz müdafiə və müdafiə sənayə sahələrinin güçləndirmələri, istehsal imkanlarının artırılmaları, müasir və innovativ vasitələrinin tətbiq etdirilmələri və təcrübə mübadiləsi aparılmaları baxımından önəmlidir.
ADEX ilə paralel keçirilən Securex 2024 sərgisində nümayiş olunan ləvazimatların, mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərin də iştirakçılar tərəfində maraqla qarşılacağına əminəm.”, - nazir Vüqar Mustafayev qeyd etdi.
İlk “ADEX” sərgisi 2014-cü ildə təşkil edilib. Bu il 5 illik yubileyini qeyd edən sərgi, ildən-ilə iştirakçı siyahısını və əhatə etdiyi sektorları genişləndirməkdədir. Sərgi 10 illik uğurlu fəaliyyəti ərzində dünyanın 50-dən artıq ölkəsini təmsil edən çoxsaylı şirkəti və 200-yə yaxın rəsmi nümayəndə heyətini bir araya gətirib. Bu illər ərzində sərgini 30000-dən çox qonaq ziyarət edib.
ADEX-in yüksək statusunu və tədbirə olan etimadın göstəricisini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərgiyə ənənəvi səfəri sübut edir. Bu il “ADEX” və “Securex Caspian” sərgilərinin miqyası daha da genişlənərək, əvvəlki illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir. Belə ki, sərgilər bu il artıq Bakı Ekspo Mərkəzinin yeni istifadəyə verilmiş 4-cü zalı da daxil olmaqla bütün ekspozisiyasını, eləcə də açıq sahəsini əhatə edəcəkdir.
Sərgidə 40 ölkədən 270-ə yaxın şirkət iştirak edir. İştirakçı ölkələr Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, İspaniya, İsrail, İtaliya, Litva, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Sinqapur, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və digərləridir. Builki sərgilər iştirakçıların ümumi sayının 34%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. İştirakçı ölkələr arasında Macarıstan, Qətər, Sinqapur və Slovakiya 2022-ci il ilə müqayisədə sərgilərin yeni iştirakçılarıdır.
14 ölkə sərgilərdə milli pavilyonla təmsil olunacaq. Belə ki, Azərbaycan, Belarus, Çexiya, Çin, İtaliya, İsrail, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya, Serbiya, Slovakiya, Türkiyə və Ukrayna sərgilərdə milli pavilyonla iştirak edəcək. 2022-ci il ilə müqayisədə iştirakçıların sayında 32% artım qeydə alınıb.
Azərbaycan da daxil olmaqla, Belarus, Bəhreyn, Burkina-Faso, Əlcəzair, Gürcüstan, İordaniya, İsrail, İtaliya, Küveyt, Malayziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Pakistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Slovakiya, Somali, Türkiyə, Türkmənistan, Ukrayna, Xorvatiya və Vyetnamı təmsil edən bu nümayəndə heyətləri tərkibində 300-dən çox rəsmi nümayəndələri sərgiyə qatılıb.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi tabeliyində olan “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” QSC ilə birgə iki sərgi zalında stendlə, eləcə də Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq sahəsində böyük ekspozisiya ilə təmsil olunacaq. 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ilk dəfə olaraq tədbirdə stendlə iştirak edəcək. Eyni zamanda tədbirlər çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzinin 4-cü zalında Azərbaycan Hərb Tarixi Muzeyindən maket - "Zəfərimiz anbaan" sərgilənəcək, VR Zona təşkil ediləcəkdir.
“ADEX” sərgisində dəniz gəmiləri və hərbi dəniz sistemləri, hərbi geyim və ləvazimatlar, hərbi laboratoriyalar, hərbi təhsil müəssisələri və hərbi təşkilatlar, ixracın təşviqi ilə məşğul olan müəssisələr, logistika xidmətləri, tibbi ləvazimatlar, mühəndislik sistem və qurğuları, müdafiə və təhlükəsizlik üzrə konsaltinq, optik-elektron avadanlıq və sistemlər, pilotsuz sistemlər, radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə (RKB), radioelektron sistemlər, C4ISR, silah istehsalı üçün avadanlıqlar, silah və sursat, silahların utilizasiyası üzrə vasitə və texnologiyalar, simulyatorlar və təlim sistemləri, tədqiqat institutları, təyyarə və aviasiya sistemləri, zirehli döyüş nəqliyyat vasitələri və digər sektorlar təmsil olunur. 2024-cü ildə “ADEX” sərgisinin əhatə etdiyi bölmələr sırasına yeni bir sektor – kibertəhlükəsizlik əlavə edilmişdir.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri üçün geniş işgüzar proqram hazırlanıb. Sərgi günlərində "Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" adlı startap layihəsi təqdim olunacaqdır. 2022-ci ildə “ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri çərçivəsində keçirilən "Vision 2022 - Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" layihəsi böyük uğur qazanmışdır. Bu uğurdan ilhamlanaraq, bu il də startaplara yenidən “ADEX” və “Securex Caspian” sərgilərində öz layihələrini təqdim etmək imkanı yaradılmışdır. "Gələcəyin Milli Hərbi Sənaye kompleksi" layihəsində müdafiə texnologiyaları, mühafizə, xilasetmə, robototexnika və kibertəhlükəsizlik sahəsində startaplar nümayiş olunur.
Tədbirlər çərçivəsində çoxsaylı işgüzar görüşlər keçiriləcək. Azərbaycanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri ilə sərgi iştirakçıları, eləcə də beynəlxalq nümayəndə heyətlərinin üzvləri və sərgi iştirakçıları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunacaq.
Bunlarla yanaşı, üç sərgi günü ərzində “Müdafiə sahəsində avtomatlaşdırma və robotlaşdırma: perspektivlər və çağırışlar", “Azərbaycan Respublikasının azad edilmiş ərazilərinin bərpasındakı təcrübəsi”, "Müdafiə sənayesində yeni texnologiyalar: dronlar və pilotsuz sistemlər", "Radiasiya təhlükəsizliyi, radioaktiv mənbələrin mühafizəsi və qəzaların aradan qaldırılması", "Müasir tibbi avadanlıqların hərbi tibb sahəsində tətbiqi”, "Dəyişən təhdidlər: ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində kollektiv qayğılar", " Kibertəhlükəsizlikdə və hərbi sənayedə süni intellektin etik istifadəsində beynəlxalq nəzarətin tənzimlənməsi", "Kiberdiplomatiyanın kibermüharibələrin azaldılmasındakı rolu" mövzusunda panel müzakirələri keçiriləcəkdir.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri ilə paralel olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans (ICCD) keçiriləcək. 25 sentyabr tarixində “Fairmont Baku” otelində təşkil ediləcək konfrans Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Rumıniya Respublikasının Kiberdiplomatiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq. Tədbirin əsas tərəfdaşları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzidir.

Anniversary ADEX exhibition: hundreds of modern offers from the defense industry
On September 24, the 5th Anniversary Azerbaijan International Defense Exhibition ADEX, the largest event in the region dedicated to the defense industry, opened at the Baku Expo Center. At the same time, the 14th International Exhibition of Internal Security, Protection and Rescue Equipment Securex Caspian opened.
The exhibition is held on the initiative and with the organisational support of the Ministry of Defence Industry of the Republic of Azerbaijan and support of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan. The organizer of the exhibition is the Caspian Event Organisers, and its international partner, Caspian Event Management.
At the official opening ceremony of the exhibition, the Minister of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan, Vugar Mustafayev, delivered a welcoming speech to the participants and guests of the "ADEX" exhibition.
"This exhibition is a unique platform to share the important achievements and innovations of many advanced countries in the field of defense industry. It can be confidently stated that the ADEX exhibition, held for the 5th time, will once again be conducted at a high level, just as in previous years. ADEX plays a unique role in establishing connections between the defense industries and leading companies of friendly and allied countries. This exhibition creates extensive opportunities to familiarize participants with modern defense technologies and the latest examples of military equipment across various sectors of the military-industrial complex in the global arms market, as well as to enhance international military-technical cooperation and sign new contracts. Hundreds of world-renowned companies showcase their products at the event. ADEX is important for strengthening the defense capabilities of different countries, increasing production capacities, implementing modern and innovative solutions, and facilitating the exchange of experiences.
I am also confident that the equipment, security systems, and promising models of weapons exhibited at the Securex 2024 exhibition, held in parallel with ADEX, will be met with great interest from participants." said Minister Vugar Mustafayev.
The first ADEX exhibition was established in 2014. This year it celebrates its 5th anniversary, continuously expanding its participant list and the sectors it covers with each edition. Over the past decade, the exhibition has brought together numerous companies and nearly 200 official delegations representing more than 50 countries worldwide. More than 30,000 visitors have attended the event during these years.
The high status of ADEX and the international recognition of the project are testament by the traditional visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the exhibition. This year the scale of the ADEX and Securex Caspian exhibitions expanded further, showcasing a growth in the exposition compared to previous editions. This year, the exhibitions will occupy the entire area of the Baku Expo Center, including its newly opened 4th hall and outdoor space.
About 270 companies from 40 countries are taking part in the exhibition. In addition to Azerbaijan, the participating countries include the Belarus, Bulgaria, China, Czech Republic, Hungary, Israel, Italy, Lithuania, Pakistan, Qatar, Russia, Serbia, Singapore, Slovakia, Spain, Turkey, UAE, Ukraine, UK, USA, and others. This year's exhibitions have been refreshed with new companies, which make up 34% of the total number of participants. Among the participating countries, Hungary, Qatar, Singapore, and Slovakia are new additions to the exhibitions compared to 2022.
14 countries will be represented by national pavilions, including Azerbaijan, Belarus, Czech Republic, China, Italy, Israel, Hungary, Pakistan, Qatar, Russia, Serbia, Slovakia, Turkey, and Ukraine. Compared to 2022, the number of the exhibition participants has increased by 32%.
This year, official delegations from 27 countries, comprising over 300 representatives, visited the exhibition, including delegations from Azerbaijan, Belarus, Bahrain, Burkina Faso, Algeria, Georgia, Jordan, Israel, Italy, Kuwait, Malaysia, Morocco, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Pakistan, Romania, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Slovakia, Somalia, Turkey, Turkmenistan, Ukraine, Croatia, and Vietnam.
The Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan will also present a stand in two exhibition halls, along with a large display area in the outdoor space of the Baku Expo Center, in cooperation with "Azersilah Defense Industry Holding" JSC under its authority. For the first time in 2024, the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan will also participate in the event with its own stand.
The ADEX exhibition featured various sectors, including aircraft and aviation systems, armed combat vehicles, associations, chemical, biological and radiation (CBR) protection, defence and security consulting, disposal of weapons: tools and technologies, export promotion companies, logistics services, logistics, medical supplies, engineering systems and facilities, military educational establishments, military laboratories, military organisations, military uniform clothing and equipment, optoelectronic equipment and systems, radio-electronic systems, C4ISR, research institutes, ships, vessels and naval systems, simulators and training systems, unmanned vehicles, weapons and ammunition, and weapons production equipment and more. In 2024, the scope of the ADEX exhibition will be expanded with the addition of a new sector—cybersecurity.
A comprehensive business program has been developed for the ADEX and Securex Caspian exhibitions. During the exhibition, the "National Military Industry Complex of the Future" startup project will be presented. In 2022, the "Vision 2022 - National Military Industry Complex of the Future" project, held as part of the “ADEX” and “Securex Caspian” exhibitions, was a great success. Inspired by this success, startups have the opportunity to showcase their projects at the 2024 “ADEX” and “Securex Caspian” exhibitions. The “National Military Industry Complex of the Future” project will feature startups in defense technologies, protection, rescue, robotics, and cybersecurity.
Additionally, numerous business meetings will be held during the event, facilitating bilateral discussions between exhibition participants, representatives of relevant Azerbaijani institutions, and international delegations.
Panel discussions on topics such as " Automation and robotics in the defence sector," "The experience of the Republic of Azerbaijan in the reconstruction of liberated territories," "New technologies in the defense industry: drones and unmanned systems," "Radiation safety, security of radioactive sources and response to accidents," "Application of modern medical equipment in military medicine," "Evolving threats: collective efforts for environmental protection," "Regulation of international oversight on the ethical use of artificial intelligence in cybersecurity and the military industry," "The role of cyber diplomacy in reducing cyber warfare" and etc. will take place during the three exhibition days.
For the first time, an International Cyberdiplomacy Conference (ICCD) will be held in parallel with the ADEX and Securex Caspian exhibitions. Scheduled for September 25 at the “Fairmont Baku” hotel, the conference will be organized by the State Service for Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan and the Romanian Cyberdiplomacy Center. The main partners of the event are the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and the Center for Analysis of International Relations.