“ADEX-2018” sərgisi: müasir silah və texnikanın möhtəşəm paradı
25 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX 2018” sərgisi öz işinə başladı. Sərgi regionda silah və hərbi texnikanın, eləcə də Azərbaycan müdafiə- sənayesi kompleksinin güc və qüdrətinin ən böyük ekspozisiyası statusuna malik olan genişmiqyaslı tədbirdir. Sərginin təşəbbüskarı və təşkilatçısı qismində Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi çıxış edir. Sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı “Caspian Event
Organisers” (“CEO”) şirkətidir.
“ADEX 2018” sərgisini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev stendlərə və açıq sahə ilə tanış olub və müasir müdafiə sənayesi müəssisələrinin rəhbərləri ilə söhbət edib.
Sərginin rəsmi acılıq mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentin hüquq-mühafizə orqanları ilə iş və hərbi məsələlər üzrə köməkçisi Fuad Ələsgərov, Azərbaycan Respublikası müdafiə sənayesi nazirinin müavini Yəhya Musayev və Edvard Stron, CEO çıxış ediblər. F. Ələsgərov sərginin təntənəli açılış mərasimində Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına ünvanlanmış məktubunu oxuyub. Y. Musayev silahların hazırlanması sahəsində Azərbaycan ilə əməkdaşlıq edən xarici tərəfdaşlara minnətdarlıq edib.
Bu il sərgidə 29 ölkədən 224 şirkət, habelə dünyanın 23 ölkəsini təmsil edən 34 rəsmi nümayəndə heyəti iştirak edir. 11 ölkə - Azərbaycan, Belarus Respublikası, Çin, İsrail, İran, Türkiyə, Rusiya, Serbiya, Ukrayna, Pakistan və Fransa sərgidə milli qrupları ilə çıxış edir. Ümumilikdə, “ADEX 2018” sərgisində dünyanın 44 ölkəsindən şirkət, nümayəndə heyəti və qonaqlar iştirak edir. Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və açıq meydançasını əhatə edən builki sərgi sahəsi 10 faiz artım nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi və onun tabeliyində olan struktur və zavodlar, o cümlədən ANAMA, eləcə də Azərbaycanın hərbi təyinatlı müəssisə və təşkilatları sərgidə fəal iştirak edir. Yerli istehsal olan ən son avadanlıq və hərbi texnikanı təqdim edən Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin pavilyonu Bakı Ekspo Mərkəzinin üçüncü zalında təşkil olunacaq. Builki yerli debütantlar arasında Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Xəzər Gəmiqayırma Zavodu, “Vitta” Elmi-texniki şirkəti, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı, eləcə də Silah və HHM hərbi texnikası üzrə servis mərkəzi yer alır. Burada peşəkarlar ölkənin müdafiə kompleksinin yenilikləri ilə tanış ola, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövcud və inkişaf etməkdə olan imkanlarını müşahidə edə bilərlər.
“ADEX 2018” sərgisində HHM (hava hücumundan müdafiə) və RƏM (raket əleyhinə müdafiə) sistemləri, hərbi gəmiqayırma, silah sistemlərinin hazırlanması və modernləşdirilməsi, hərbi-elmi tədqiqat, PUA sistemləri, robot-texniki komplekslər, atıcı silahlar, döyüş sursatı və əsgəri təchizat, demilitarizasiya sistemləri, raket və artilleriya silahları, reaktiv yaylım atəşi sistemi, optik-elektron və lazer texnikası, zirehli tank texnikası, sualtı qayıqlar, hərbi dəniz qüvvələrinin kiber-təhlükəsizliyi, radioelektron mübarizə və komandanlıq, idarəetmə, rabitə, kompyuter sistemləri, kəşfiyyat, müşahidə və məlumat toplama sistemləri (“C4ISR”), dəmiryol qüvvələrinin texnika və avadanlıqları, silahların istehsalı, təmiri və utilizasiyası üzrə texnologiya və avadanlıqlar, habelə bir sıra digər sektorlar təqdim olunur.
Həmçinin sərgidə “MİQ”, “TUSAŞ”, “Leonardo”, “ОАК”, “Motor Siç”, “Rossiyskie vertolyotı” (Rusiya vertolyotları) və “Aeronautics Group” kimi dünyaca məşhur korporasiyalar və digər şirkətlərin iştirak edəcəyi hərbi-aviasiya sənayesi sektoru da geniş şəkildə təqdim olunur.
“ADEX 2018” sərgisi xarici nümayəndə heyətlərinin planlaşdırılmış səfərlərinin sayı baxımından rekord vurur, belə ki, bu il dünyanın 23 ölkəsini təmsil edən 34 yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyəti sərgini ziyarət edib, bu da əvvəlki sərgilər ilə müqayisədə yüksək göstəricidir. “ADEX” sərgisinə ilk dəfə öz nümayəndələrini göndərən ölkələr arasında Misir, Qazaxıstan, Qana, Səudiyyə Ərəbistanı və Monteneqro yer alır. Sərgi çərçivəsində xarici nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə Azərbaycanın nazirlik və strukturlarının təmsilçiləri arasında danışıqların aparılması planlaşdırılır və bu danışıqlar zamanı ikitərəfli hərbi-texniki əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə ediləcək. İkitərəfli görüşlərin
keçirilməsi üçün Bakı Ekspo Mərkəzinin üçüncü zalında xüsusi danışıq zonası yaradılıb. Beynəlxalq nümayəndə heyətləri və şirkətlərin “ADEX” sərgisinə göstərdikləri böyük maraq Azərbaycanın strateji tərəfdaş kimi yüksək rol və
əhəmiyyətini bir daha təsdiq edir.
Sərginin açıq meydançası da xüsusi maraq doğurur, belə ki, burada dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən şirkətlər ən yeni qırıcıları, pilotsuz uçuş aparatlarını, tankları, HHM sistemlərini və hərbi texnikanı ziyarətçilərin diqqətinə təqdim edəcəklər. Həmçinin, ilk dəfə olaraq, burada zirehli texnikaya xidmət və texniki baxış üzrə servis mərkəzinin layihəsi nümayiş olunur.

ADEX 2018: a grand demonstration of modern weapons and technology
On September 25, the 3rd Azerbaijan International Defence Exhibition, ADEX 2018 commenced its work at Baku Expo Centre. This is a large-scale event, which has the distinction of being the largest exposition of armament and military equipment in the region, demonstrating the strength and power of the Azerbaijani defence-industry complex. The originator and organiser of the exhibition is the Ministry of the Defence Industry of the Republic of Azerbaijan. The exhibition is supported by the Ministry of Defence of the Republic of Azerbaijan. The organiser of the event is Caspian Event Organisers (CEO).
The President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, attended the exhibition and visited the stands and open area of ADEX 2018, where he talked with leaders of modern enterprises of the military-technical complex.
The opening ceremony attended by Assistant to the President for Work with Law Enforcement Bodies and Military Issues Mr. Fuad Aleskerov, Deputy Minister of Defence Industry of Azerbaijan Mr. Yahya Musayev and Mr. Edward Strachan, CEO. Mr. Fuad Aleskerov read the greeting of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the participants and guests of the Azerbaijan International Defence Exhibition, ADEX. Mr. Musayev thanked participants and organisers of the exhibition for the worthy contribution to the development of Azerbaijan's defence potential.
ADEX is held for the third time and is the largest exhibition in the region. This year, 224 companies from 29 countries, 34 official delegations from 23 countries are taking part in the exhibition. 11 countries - Azerbaijan, Turkey, China, Russia, Israel, Iran, Belarus, Serbia, Ukraine, Pakistan and France - participate alongside the national groups. In total, companies, delegations and guests from 44 countries have joined ADEX 2018. Occupying three pavilions of Baku Expo Centre and an outside area, the exhibition enjoys a 10-percent growth in total area required.
The Ministry of the Defence Industry of Azerbaijan and its associated agencies and plants, including ANAMA and other Azerbaijani defence enterprises and organisations, take an active part in the exhibition. The pavilion of the Ministry of the Defence Industry of Azerbaijan, at which the latest armament and military equipment of local production will be demonstrated, is located in the third hall of Baku Expo Centre. Among the local debutants this year are the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan, the Caspian Shipbuilding Company, the scientific and technical company Vitta, the High Technology Park of ANAS, and the and the Сentre for Maintenance and Repair of Armoured Vehicles.
Professionals will be able to acquaint themselves with innovations of the country's defence complex, and observe the existing and growing capabilities of the Armed Forces of Azerbaijan.
At ADEX 2018, myriad exhibits display air and missile defence systems, military shipbuilding, development and modernisation of weapons systems, military research, UAV systems, robotic complexes, small arms, ammunition and equipment, demilitarisation systems, missile and artillery armament, MLRS, optoelectronic and laser technology, armoured vehicles, submarines, naval cyber security, EW and C4ISR systems, railway equipment and equipment, technology and equipment for the production, repair and disposal of weapons and many other sectors. Also, the military aviation industry branch is widely represented where such world famous corporations as MIG, TUSA, Leonardo, UAC, Motor Sich, Russian Helicopters, the Aeronautics Group and others will take part.
The ADEX 2018 exhibition breaks the record for the number of scheduled visits by foreign delegations. 34 high-level official delegations from 23 countries of the world will visit the exhibition, which surpasses previous exhibitions. These countries are sending delegations to ADEX for the first time: Egypt, Kazakhstan, Ghana, Saudi Arabia and Montenegro. As part of the exhibition, negotiations between the heads of foreign delegations and representatives of Azerbaijani agencies and departments are planned, where prospects for bilateral military-technical cooperation will be discussed. A special negotiation zone has been designated in the third hall of Baku Expo Centre for holding such bilateral meetings. The great interest in ADEX shown by international delegations and companies once again confirms the important role and significance of Azerbaijan as an important strategic partner.
Companies from around the world occupy an open exhibition area deserving particular attention. Here visitors can observe the latest fighter aircrafts, unmanned aerial vehicles, tanks, air defence systems and military vehicles. Moreover, this open area exhibits the Service Сentre for Maintenance and Repair of Armoured Vehicles for the first time.