“ADEX-2018” sərgisi: müasir silah və texnikanın möhtəşəm paradı
25 sentyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX 2018” sərgisi öz işinə başladı. Sərgi regionda silah və hərbi texnikanın, eləcə də Azərbaycan müdafiə- sənayesi kompleksinin güc və qüdrətinin ən böyük ekspozisiyası statusuna malik olan genişmiqyaslı tədbirdir. Sərginin təşəbbüskarı və təşkilatçısı qismində Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi çıxış edir. Sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən dəstəklənir. Sərginin təşkilatçısı “Caspian Event
Organisers” (“CEO”) şirkətidir.
“ADEX 2018” sərgisini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev stendlərə və açıq sahə ilə tanış olub və müasir müdafiə sənayesi müəssisələrinin rəhbərləri ilə söhbət edib.
Sərginin rəsmi acılıq mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentin hüquq-mühafizə orqanları ilə iş və hərbi məsələlər üzrə köməkçisi Fuad Ələsgərov, Azərbaycan Respublikası müdafiə sənayesi nazirinin müavini Yəhya Musayev və Edvard Stron, CEO çıxış ediblər. F. Ələsgərov sərginin təntənəli açılış mərasimində Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına ünvanlanmış məktubunu oxuyub. Y. Musayev silahların hazırlanması sahəsində Azərbaycan ilə əməkdaşlıq edən xarici tərəfdaşlara minnətdarlıq edib.
Bu il sərgidə 29 ölkədən 224 şirkət, habelə dünyanın 23 ölkəsini təmsil edən 34 rəsmi nümayəndə heyəti iştirak edir. 11 ölkə - Azərbaycan, Belarus Respublikası, Çin, İsrail, İran, Türkiyə, Rusiya, Serbiya, Ukrayna, Pakistan və Fransa sərgidə milli qrupları ilə çıxış edir. Ümumilikdə, “ADEX 2018” sərgisində dünyanın 44 ölkəsindən şirkət, nümayəndə heyəti və qonaqlar iştirak edir. Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və açıq meydançasını əhatə edən builki sərgi sahəsi 10 faiz artım nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi və onun tabeliyində olan struktur və zavodlar, o cümlədən ANAMA, eləcə də Azərbaycanın hərbi təyinatlı müəssisə və təşkilatları sərgidə fəal iştirak edir. Yerli istehsal olan ən son avadanlıq və hərbi texnikanı təqdim edən Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin pavilyonu Bakı Ekspo Mərkəzinin üçüncü zalında təşkil olunacaq. Builki yerli debütantlar arasında Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Xəzər Gəmiqayırma Zavodu, “Vitta” Elmi-texniki şirkəti, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı, eləcə də Silah və HHM hərbi texnikası üzrə servis mərkəzi yer alır. Burada peşəkarlar ölkənin müdafiə kompleksinin yenilikləri ilə tanış ola, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövcud və inkişaf etməkdə olan imkanlarını müşahidə edə bilərlər.
“ADEX 2018” sərgisində HHM (hava hücumundan müdafiə) və RƏM (raket əleyhinə müdafiə) sistemləri, hərbi gəmiqayırma, silah sistemlərinin hazırlanması və modernləşdirilməsi, hərbi-elmi tədqiqat, PUA sistemləri, robot-texniki komplekslər, atıcı silahlar, döyüş sursatı və əsgəri təchizat, demilitarizasiya sistemləri, raket və artilleriya silahları, reaktiv yaylım atəşi sistemi, optik-elektron və lazer texnikası, zirehli tank texnikası, sualtı qayıqlar, hərbi dəniz qüvvələrinin kiber-təhlükəsizliyi, radioelektron mübarizə və komandanlıq, idarəetmə, rabitə, kompyuter sistemləri, kəşfiyyat, müşahidə və məlumat toplama sistemləri (“C4ISR”), dəmiryol qüvvələrinin texnika və avadanlıqları, silahların istehsalı, təmiri və utilizasiyası üzrə texnologiya və avadanlıqlar, habelə bir sıra digər sektorlar təqdim olunur.
Həmçinin sərgidə “MİQ”, “TUSAŞ”, “Leonardo”, “ОАК”, “Motor Siç”, “Rossiyskie vertolyotı” (Rusiya vertolyotları) və “Aeronautics Group” kimi dünyaca məşhur korporasiyalar və digər şirkətlərin iştirak edəcəyi hərbi-aviasiya sənayesi sektoru da geniş şəkildə təqdim olunur.
“ADEX 2018” sərgisi xarici nümayəndə heyətlərinin planlaşdırılmış səfərlərinin sayı baxımından rekord vurur, belə ki, bu il dünyanın 23 ölkəsini təmsil edən 34 yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyəti sərgini ziyarət edib, bu da əvvəlki sərgilər ilə müqayisədə yüksək göstəricidir. “ADEX” sərgisinə ilk dəfə öz nümayəndələrini göndərən ölkələr arasında Misir, Qazaxıstan, Qana, Səudiyyə Ərəbistanı və Monteneqro yer alır. Sərgi çərçivəsində xarici nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə Azərbaycanın nazirlik və strukturlarının təmsilçiləri arasında danışıqların aparılması planlaşdırılır və bu danışıqlar zamanı ikitərəfli hərbi-texniki əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə ediləcək. İkitərəfli görüşlərin
keçirilməsi üçün Bakı Ekspo Mərkəzinin üçüncü zalında xüsusi danışıq zonası yaradılıb. Beynəlxalq nümayəndə heyətləri və şirkətlərin “ADEX” sərgisinə göstərdikləri böyük maraq Azərbaycanın strateji tərəfdaş kimi yüksək rol və
əhəmiyyətini bir daha təsdiq edir.
Sərginin açıq meydançası da xüsusi maraq doğurur, belə ki, burada dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən şirkətlər ən yeni qırıcıları, pilotsuz uçuş aparatlarını, tankları, HHM sistemlərini və hərbi texnikanı ziyarətçilərin diqqətinə təqdim edəcəklər. Həmçinin, ilk dəfə olaraq, burada zirehli texnikaya xidmət və texniki baxış üzrə servis mərkəzinin layihəsi nümayiş olunur.

ADEX 2018: грандиозная демонстрация современного оружия и техники
25 сентября в Баку Экспо Центре начала свою работу 3-я Азербайджанская Международная Оборонная Выставка ADEX 2018. Это масштабное мероприятие, имеющее статус крупнейшей экспозиции вооружения и военной техники в регионе, демонстрация силы и мощи азербайджанского оборонно-промышленного комплекса. Инициатором и организатором выставки является Министерство Оборонной промышленности Азербайджанской Республики, поддержку выставке оказывает Министерство Обороны Азербайджанской Республики. Организатором выставки выступает компания Caspian Event Organisers (CEO).
Президент Ильхам Алиев ознакомился с выставкой ADEX 2018. Глава государства посетил стенды и открытую площадку, побеседовал с руководителями современных предприятий военно-технического комплекса.
На церемонии торжественного открытия выступили помощник Президента по работе с правоохранительными органами и военным вопросам Фуад Алескеров, заместитель Министра Оборонной Промышленности Яхья Мусаев и Эдвард Строон, CEO.
Ф. Алескеров зачитал приветствие Президента Азербайджана Ильхама Алиева участникам и гостям Азербайджанской Оборонной выставки ADEX.
В своем выступлении заместитель господин Мусаев выразил благодарность иностранным партнерам, сотрудничающим в сфере разработок оружия с Азербайджаном.
В этом году в выставке принимают участие 224 компаний из 29 стран, 34 официальных делегаций из 23 стран мира. С национальными группами выступили 11 стран: Азербайджан, Турция, Китай, Россия, Израиль, Иран, Республика Беларусь, Сербия, Украина, Пакистан, Франция. Всего в ADEX 2018 принимают участие компании, делегации и гости из 44 стран мира. Занимая три павильона Баку Экспо Центра и открытую площадку, выставка демонстрирует 10-процентный рост площади.
Активное участие в выставке принимают министерство Оборонной промышленности Азербайджана и относящиеся к нему структуры и заводы, АНАМА, азербайджанские предприятия и организации оборонного назначения.
Среди местных дебютантов этого года Министерство Транспорта, Связи и Высоких Технологий Азербайджанской Республики, Каспийская судостроительная компания, научно-техническая компания Vitta, Парк Высоких Технологий АНН, Центр Сервисного Обслуживания Вооружения и Военной техники ПВО. На выставке представлены Системы ПВО и ПРО, военное судостроение, разработка и модернизация систем вооружения, военно-научные исследования, системы БЛА, робототехнические комплексы, стрелковое оружие, боеприпасы и амуниция, системы демилитаризации, ракетное и артиллерийское вооружение, РСЗО, оптико-электронная и лазерная техника, бронетанковая техника, подводные лодки, кибербезопасность военно-морских сил, системы РЭБ и C4ISR, техника и оборудование железнодорожных войск, технологии и оборудование по выпуску, ремонту и утилизации вооружений и многие другие секторы. Также широко представлен сектор военно-авиационной промышленности, в котором примут участие такие всемирно известные корпорации как «МИГ», TUSAŞ, «Leonardo», ОАК, «Мотор Сич», «Российские вертолеты», «Aeronautics Group» и другие.
В этом году 34 официальные делегации высокого уровня из 23 стран мира посетили выставку, что больше чем на предыдущих выставках. Среди стран, которые впервые прислали делегации на выставку: Египет, Казахстан, Гана, Саудовская Аравия, Черногория. В рамках выставки запланировано проведение переговоров между руководителями зарубежных делегаций с представителями азербайджанских ведомств и структур, на которых будут обсуждаться вопросы о перспективах двустороннего военно-технического сотрудничества. Для проведения двусторонних встреч в третьем зале Баку Экспо Центра построена специальная переговорная зона. Проявленный к выставке ADEX колоссальный интерес со стороны международных делегаций и компаний, еще раз подтверждает высокую роль и значение Азербайджана как важного стратегического партнера.
Отдельного внимания заслуживает открытая площадка выставки, которая полностью занята компаниями из разных стран мира. Вниманию посетителей на площадке представлены новейшие истребители, беспилотные летательные аппараты, танки, системы ПВО, военные машины. Здесь впервые демонстрируется Проект сервисного центра по обслуживанию и ремонту бронетехники.