Sentyabrda Bakıda "ADEX" V Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi keçiriləcək
Bu barədə müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Gürcüstanın müdafiə naziri cənab İrakli Çikovani ilə görüşü zamanı bildirib.
Nazir Gürcüstanla strateji tərəfdaşlıq zəminində qurulan əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib. Ölkələrimiz arasında 2024-cü il ərzində hərbi sahədə ümumilikdə 21 birgə tədbirin keçirilməsinin planlaşdırıldığını qeyd edib.
Müdafiə naziri gürcüstanlı həmkarını cari ilin sentyabr ayında Bakıda keçiriləcək "ADEX" 5-ci Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisinə dəvət edib.

The 5th Azerbaijan International Defense Exhibition ADEX will be held in Baku in September
Azerbaijani Defense Minister Colonel General Zakir Hasanov said this at a meeting with Georgian Defense Minister Irakli Chikovani, who is on an official visit to Azerbaijan.
The minister said that strategic partnership relations between the countries are developing along an ascending line. He noted that 21 joint events in the military sphere are planned between the two countries by 2024.
The Minister of Defense invited his Georgian counterpart to the 5th Azerbaijan International Defense Exhibition ADEX, which will be held in Baku this September.